Зошто хирурзите носат само сини или зелени униформи? Постои голема причина за тоа

24 јуни, 20200
hirurg

Белите униформи во салата одамна ги нема…

Медицинските униформи и хируршките костуми што се носат во операционата сала порано беа бели затоа што белото е генерално симбол на чистота и „стерилност“.

Но, во почетокот на 20 век, белите хируршки костуми беа заменети со зелена боја од две причини.

Ако хирургот континуирано гледа во црвени и розови бои, што најчесто се случува за време на операциите, неговиот мозок може да стане преосетлив на различноста на тие бои.

Меѓутоа, кога од време на време ќе го сврти погледот кон нешто зелено, окото на тој начин „одмара“ и одржува високо ниво на чувствителност на црвено, но и на нијанси на црвена боја.

Можноста е да се разликуваат црвено-розовата боја што е од клучно значење за време на операциите, објасни психологот Johnон Вернер од Универзитетот во Калифорнија.

Друга причина зошто белите униформи се заменети со зелените е тоа што постојаниот фокус на црвената боја често предизвикува „одблесок“ кога погледот ќе го насочите на бела површина, слично на она што се случува во зима кога прво ќе го погледнете сонцето, а потоа ќе го погледнете снегот.

Белите униформи можат на тој начин да ги деконцентрираат хирурзите, но ако хирургот погледне зелена или сина униформа, тој сјај не се појавува и не го одвлекува вниманието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris