Зошто малите залаци се подобри за витка линија

21 август, 2020
њефњефње

Големите залаци и брзото голтање на храната ја поттикнуваат потребата од прејадување. Спротивно на тоа, помалите залаци ви овозможуваат да се чувствувате позадоволни на крајот од оброкот, емотивно и физички, затоа што не само што имате време да уживате во храната, туку вашиот мозок има и можност да регистрира дека сте изеле нешто, со што се намалува потребата од прејадување.

Бидејќи мозокот се чувствува полн, со помала веројатност дека ќе барате некои закуски по еден час. Дури и ако имате само 15 минути ручек, можете да го исклучите вашиот телефон, компјутер и да се фокусирате на храната и на сите убави работи што ви ги дава – арома, текстура и слично. Земете мали залаци и направете мала пауза помеѓу секоја. Вашиот мозок го забележува секој потег. Помалите залаци значат повеќе, а тоа ве тера да се чувствувате сити, што е одлично ако сте на одредена диета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris