5 патишта во Австрија кои треба да се поминат барем еднаш во животот (ФОТО)

4 февруари, 2021
Screenshot_9

Видиковците со незаборавен поглед, лозја и винарии, како и нереално убава природа, се убедливи мотиви да ја спуштите рачната на патување низ Австрија штом сè се врати во нормала и да уживате во моментот

Хабсбурзите оставија неизбришлива трага во Австрија, а денес по патеките на моќната династија може да се оди по патот на владетелите и кралевите. „Благородниот пат“ од Франкфурт до Будимпешта поминува низ поранешното срце на Австро-Унгарија. Патот е идеален за уживање во погледот на Дунав, посета на барокни палати и манастири или воодушевување на живеалиштата каде некогаш живееле моќниците.

Едно од местата во кое вреди да се запре е секако најстариот австриски град Енс, на кој не му недостасува средновековен шарм. Плоштадите и улиците на историскиот центар ќе ве одведат во „некое друго време“.

Австрија открива и други маршрути на картата, кои секоја година ги користат љубителите на домашно сирење, вино – или свиоци на адреналин што малкумина ги оставаат рамнодушни.

Вински пат – Зидстајермарк Вајнстрасе

Патот за вино на југот на Штаерска е на помалку од два часа од Виена или 45 минути од Грац. Прекрасно е во кое било време од годината, но најпосетувано е на есен кога започнува жетвата. Некогаш економски неразвиениот дел на Австрија, денес е дом на бројни семејни фарми и мали винарии. Ако не ви пречи честите угорнини и удолнини, можете да ја истражите оваа област со велосипед што исто така можете да го изнајмите.

За разлика од Бургенланд, на југот на Стирија доминираат белите вина. Главните градови во регионот се Еренхаузен, Гамлиц и Бергхаузен на север и Лејтшах на запад, оддалечени помалку од 20 км. Во руралните области има живописни места каде можете да уживате во зеленилото, финото вино и локалните специјалитети.

На четири часа од Загреб се наоѓа алпскиот пат Гросглокнер со 36 остри кривини, каде е најдобро да се вози бавно, без нагли движења на бензинот. Алпскиот пат достигнува надморска височина од 2504 метри, па затоа е наречен највисок во Австрија.

Тој е отворен за сообраќај од мај до почетокот на ноември и секоја година низ него минуваат околу милион луѓе кои сакаат да уживаат во незаборавна панорама. Патот се протега низ Каринтија и Салцбург, а претежно ветер низ Хохе Тауерн. Официјално беше отворен во 1935 година и многу брзо потоа стана туристичка атракција. Откако се сруши во војната, Австријците ја проширија и изградија нови паркинзи.

Пат на сирењето – Käsestrasse

Една од највозбудливите патеки што можете да ги поминете покрај вообичаените рути е Käsestrasse, или патот со сирење што минува низ Брегенцервалд, регион каде што гурманите, но и скијачите и љsубителите на природата се вклопуваат во своите. Käsestrasse ги поврзува млекарниците, производителите на сирења, изнајмувачите и сите други што имаат што да им понудат на оние што го посетуваат Брегеницервалд. Оваа мрежа вклучува и музеи, фуникатори, како и други објекти што ќе го направат секој одмор поинтересен.

Патот на замокот – Шласерстрае

Забавен начин да го истражите минатото на Австрија е да ги обиколите античките замоци каде можете да откриете возбудливи редови од историјата, да дознаете повеќе за владетелите и нивните интриги, како и тајни од мрачното доба – сето тоа придружено со фантастични гледишта со милион куни поглед. Патот на замокот, како и патот на виното, се наоѓа на југот на Стирија и има дури 15 палати и замоци од различни историски периоди.

Една од најубавите, и однатре и однадвор, секако е т.н. непобедливиот Ригерсбург, до кој води и жичарот. Во подножјето на замокот е истоименото село со прекрасен плоштад, кафулиња и места каде што можете да јадете или спиете.

Стариот град Бад Радкерсбург, Кафенштајн, Корнберг, Нојхаус, Шилејтен, Херберштајн, Палау, Хартберг, Гусинг, Шлајнинг, Дојцландсберг и замоците Ајхберг и хотелот и замокот Обермејерхофен, како и кампот Фелдбах, вреди да се посетат. Уметност и култура, но и велнес, одлична храна и вино и рачно изработени предмети се само некои од мамките што ги тераат странците да дојдат во бајка во австрискиот регион.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber