7 градови кои потсетуваат на бајка: Ако не посетите барем еден од нив, ќе пропуштите многу!

26 април, 2021
foto-pixabay-ellenchan-830x0

Секој град има своја историја. Само некои од нив успеаја да ја зачуваат својата автентичност

Заглавени во неверојатни предели, необична архитектура, некои градови во Светот само ве покануваат да ги посетите.

Ова се само некои од нив.

Ротенбург, Германија

Сместен на бреговите на реката Таубер, градот Ротенбург со својата добро сочувана архитектура, сведочи за животот во 17 век.


Бањоне, Италија

Токму поради својата спектакуларна локација, во областа на Апенините, овој италијански град се смета за бајка. Освен шармантните улици со калдрма, тој е познат и по својот прекрасен замок.

Гокајама, Јапонија

Ниту една шајка не е искористена за изградба на куќи и други згради во овој јапонски град. Токму поради единствената градежна техника, Гокајама е дел од Светското културно наследство.


Егуисхајм, Франција

Ако го посетите овој француски град, може да помислите дека сте залутале во книга со слики. Лозјата и ридовите што го опкружуваат го прават овој предел особено привлечен.

Манарола, хотел Италија

На врвот на ридот се наоѓа село, за кое се верува дека е изградено во текот на 13 век.


Особено е интересно поради светло обоените градби, но и затоа што можете да видите како напредувал целиот регион низ историјата.

Халштат, Австрија

Еден од можеби најинтересните градови во Австрија, се карактеризира со недопрени предели. Халстат се наоѓа во источниот дел на Алпите.

Комбинацијата на тесни долини и средновековната архитектура е она што му дава посебен талент на овој град.


Монемвазија, Грција

Бесплатниот превод на името на овој необичен грчки град е „една врата“. Токму тоа живописно го покажува изгледот на градот, бидејќи единствениот пристап е преку мал насип.


Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris