7 килограми полесни за само пет дена? Велат дека тоа доаѓа со долгорочната диета!

20 април, 2021
Opera Snapshot_2021-04-20_113419_miss7.24sata.hr

„Имено, со оваа диета маснотиите продолжуваат да горат откако луѓето ќе се вратат во вообичаената диета“, потврдува д-р Валтер Лонго од Универзитетот во Јужна Калифорнија, кој го создаде пристапот заснован на 20-годишно истражување. Силната усна традиција сега го популаризира овој план за диета.

Кинг, водителка на утринската емисија на ЦБС, го искористи тоа за да се врати во премногу тесен фустан. Блогерите се прашуваат како изгубија до седум килограми за пет дена. А една баба од Њујорк повремено го користеше овој пристап за да изгуби неверојатни 53 килограми. Резултатите и науката се толку импресивни, а д-р Оз го нарече „следното големо нешто во слабеењето!“.

Лонг вели дека неговата стратегија е да се надополни трендот на периодичен пост. Што го издвојува? Иако многу планови за постење го ограничуваат внесувањето храна секој ден, Лонг не го прави тоа. Наместо тоа, дозволени се околу 900 растителни калории дневно, пет последователни дена во месецот. И тоа е тоа.

Неговото истражување открива дека има далеку поголеми здравствени придобивки од оние што ги имате со секојдневниот пост, а сепак е секако потрајно за повеќето. Лонг додава дека другите диети „скоро едногласно доведуваат до губење на мускулите“, фактор што го забавува метаболизмот и нѐ враќа да ја вратиме телесната тежина; тестовите покажуваат дека неговиот пристап ги штити мускулите.

„Повеќето од она што го губите е маснотија“, потврдува тој. Значи, на крајот ќе бидете потенки, поцврсти и поподготвени да останете такви.

Следната реализација е исто така возбудлива: ако вашиот крвен притисок или шеќер е висок кога ќе започнете, техниката на Лонг е докажано дека ги намалува. Но, ако случајно имате низок шеќер или крвен притисок, неговата диета ќе ги задржи бројките стабилни или дури и ќе ги зголеми. Згора на тоа, оние кои имаат најмногу тежина ќе изгубат килограми двојно побрзо од сите други. Во суштина, диетата му помага на вашето тело да се движи во правецот како што треба, вели Лонг. Еве како …

Како работи долготрајната диета?

Излезе дека јадењето доволно храна, која е богата со растителни масти, колку што е за да се чувствуваме сити, не става во посебна метаболичка состојба што долго време им помагаше на луѓето да напредуваат во време на недостиг на храна. За да разбере како работи ова, Лонго предлага да мислите на вашето тело како да е старомоден воз. Старите возови беа направени претежно од дрво и се напојуваат со горење дрва, па доколку беше потребно „инженерот можеше да земе парчиња дрво од возот – почнувајќи од оштетените делови – и да ги користи како гориво, што ќе го олесни возот во процесот,”, вели авторот на книгата„ The Longitivity Diet“.

„Кога возот стигна до следната станица, сите делови што беа користени за гориво можеа повторно да се изградат со нови материјали.“ Кога го користите петдневниот мини пост на Лонг, тоа е токму она што се случува во вашето тело. Влегувате во „режим на согорување на маснотии“, што ви овозможува да се ослободите од што повеќе зачувани маснотии. И, исто така, започнувате да ги горите оштетените стари клетки и ткива.

По пет дена, многу од лошите материи исчезнаа. Потоа, кога ќе јадете повторно, „телото работи на обнова на изгубеното“. На крајот, имате многу моќни, целосно нови клетки, кои му овозможуваат на вашето тело да работи подобро, од отстранување на маснотии на стомакот до борба против болести и уште појасно размислување. Лонг додава: „Ниту една друга диета за која знаеме немала таков ефект!“

Како може да ја вметнете долготрајната диета во вашиот живот?

После години диета па јо-јо ефект, Трејси Кирхнер Ранефелд започна да се грижи за нејзиниот сопруг и мајка бидејќи и двајцата се бореа со ракот. „Се грижев за нив, но не и за мене“, се присетува бабата од Тексас, која одеднаш се здебели 27 килограми, а нејзиното здравје беше на дното.

„Бев истоштена и шеќерот во крвта, холестеролот и крвниот притисок беа високи.“ Нејзиниот лекар го препорача комплетот ProLon, кој вклучуваше пет дена препакувана храна што точно ги следеше упатствата на Лонг. „Ми се допадна тоа што го прочитав за тоа, па го пробав.“ Трејси наскоро копала низ кутии со супа, ореви, маслинки и многу повеќе како дел од долготрајната диета. „Научив да чувам што е можно повеќе храна за вечера. Тогаш би јадела оброк и легнував малку порано. Бев поуморна од вообичаеното, но чувствував како телото да ми се ресетира.“

Резултатите дефинитивно се исплатеа – толку многу што таа го повторуваше режимот за пет дена еднаш месечно, едноставно имајќи за цел да направи поздрав избор во текот на неколку недели. „Јас сум на една страница на Фејсбук наречена „Fastinations“, каде што пријатели ги поминуваат своите пет дена заедно. Изгубив до 16 килограми за пет дена, а потоа изгубив тежина три недели после тоа. Забележав дека апетитот сега ми е помал. И сега копнеам по здрава храна, наместо ѓубре! “

Трејси постепено ослабе 22 килограми

„Тестот за крв ми е совршен, па дури и можам да купувам на одделот за помлади, ако сакам. Оваа диета прави да се чувствувате неверојатно! “

Откако Тамара Кварлес доби бурна работа, „Јадев многу – храна за удобност, пица, крилца, сладолед. Јас се здебелував, се здебелував и се здебелував килограми “, се присетува жена од Њујорк (58 години). Со своите неверојатни 207 килограми, таа се бореше да може да оди воопшто, а едно семејство кое сакаше здрава храна ја инспирираше да проба мини столпчиња изградени околу свеж сок, супа од зеленчук, авокадо и масло од кокос; остатокот од времето едноставно јадеше здрави, домашни јадења.

Како се стопија килограмите – 45 килограми за само неколку месеци! – таа се приклучи на групата за поддршка, „но јас сè уште имав некои свои правила.“ Таа продолжи да го користи мини постот. Само така можев да го вратам ненадејното зголемување на телесната тежина и повторно да почнам да губам тежина.“

Денес, Тамара е полесна за 118 килограми и се чувствува фантастично. „Никогаш не е доцна за здравје!“

Како изгледаат оброците на оваа диета?

За долготрајна диета, едноставно насочете се на 900 калории растителна храна дневно пет последователни дена, добивајќи околу половина калории од извори на маснотии како ореви и маслиново масло. Плановите за долготрајност на исхраната на оваа диета се на Интернет, како и список на храна што се препорачува да се консумира.

Овој петдневен пристап можете да го повторувате еднаш месечно. Како и секогаш, известете го вашиот лекар; можеби ќе треба да ги следат луѓето со здравствени услови.

ПОЈАДОК: три четвртини чаша зготвена овесна каша со една лажица мармалад со низок шеќер и една порција маснотии на растително потекло, како што е една лажица кокосово масло или 20 бадеми.
РУЧЕК: Измешајте еден исечен домат, четвртина авокадо на коцки, три лажици грав или наут и две лажички маслиново масло, плус оцет, кромид и билки по вкус.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris