7 ситници поради кои ги трошиме нашите пари: Не сме ни свесни колку пари трошиме на ова годишно!

3 јануари, 2021
ПАРИРИ

Сите ние често, можеби дури и несвесно, купуваме некои производи или користиме некои услуги, чисто од навика, без идеја колку пари всушност трошиме на тоа.

Трошоците што на прв поглед изгледаат безначајни може да се претворат во голема сума, а сите оние ситници што го имитираат задоволството на времето можат да направат поголема „дупка во вашиот паричник“ и да останете без можност да купите работи што навистина ви се потребни.

Овие работи буквално ги јадат нашите пари:

  1. Различни ситници околу касата

Додека го чекаме нашиот ред на касата, од досада ги разгледуваме работите што се таму, што обично не ни требаат, но изгледаат привлечно и не се скапи. Звучи познато? Обично има чоколади, етикети за усни, запалки и слични ситници што можеби не ни требаат во тој момент, но ги земаме заради ниската цена. Пред да ставите нешто во корпата, запрашајте се дали навистина ви треба.

Секогаш одете на шопинг со список, и никогаш со празен стомак. Списокот нè ограничува да купуваме што е потребно, а полн стомак не спречува да ставаме во корпата сè што ни се чини привлечно да јадеме.

  1. Хулахопки

Тенкиот најлон од кој често се прават, пука брзо, понекогаш дури и по првото носење. Во просек, хулахопките чинат околу 150 денари, иако може да бидат значително поскапи, па ако ги купите двапати месечно, давате повеќе од 4 000 денари годишно само за најлонски чорапи.

hulahopke

  1. Облека и обувки во вашата омилена боја

Совршено е во ред да имате омилена боја, но купувањето на сите чевли и облека во иста боја е грешка, бидејќи ќе завршите со монотона гардероба со која немате што да облечете, за што ќе треба повторно да купите и повеќекратно трошење пари.

  1. Овошје и зеленчук надвор од сезоната

На прво место, овошјето и зеленчукот што ги купувате надвор од сезоната, немаат добар вкус, ниту пак имаат добра хранлива вредност. Покрај тоа, тој е значително поскап отколку во сезоната. Купување сезонски производи не само што ќе ви заштеди пари, туку и ќе јадете поздраво и повкусно овошје и зеленчук. Ако сакате да уживате во овошје цела година, можете да го купите во сезоната, а потоа да го замрзнете.

  1. Тоалетна хартија

Ова може да биде малку чудно и бизарно, но статистичките податоци покажаа дека сиромашните луѓе трошат 6% повеќе пари на тоалетна хартија отколку богатите. Станува збор за фактот дека луѓето со повеќе пари почесто купуваат големи количини хартија на акции, што им е доволно до следната продажба. Просечно лице купува од 2 до 4 ролни по набавка и затоа всушност плаќа повеќе.

  1. Лекови за секој случај

Не купувајте скапи лекови или додатоци за идна употреба, ако не ви се потребни сега и веднаш, особено ако сте здрава личност на која не и требаат во моментот. Таквите производи обично не успеваат и на крајот се отфрлаат. Денес имаме аптеки буквално на секој агол и нема потреба однапред да купуваме непотребни лекови.

  1. Тривија од кинески страници

Секој што ги користел овие страници, сигурно купил барем еднаш ситници што во суштина не им требаат, само затоа што имаат скоро поволна цена. Сепак, нарачајте по нарачка, тука можете да потрошите многу пари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris