Ако сакате да го забрзате метаболизмот и да изгубите тежина, само следете ги овие едноставни правила!

30 јануари, 2021
231865_shutterstock-1837165165_ls

Метаболизмот е одговорен за брзината со која нашето тело ја претвора храната во енергија и ја троши на одржување на виталните процеси и разни активности. Соодветно на тоа, колку е поголема стапката на метаболизам, толку повеќе калории согоруваме.

Ако сакате да изгубите тежина, треба да го забрзате метаболизмот. Сите го знаеме ова, но како започнува метаболизмот? На кои павилјони треба да се придржуваме?

  1. Пет оброци на ден минимум

Ако телото прима храна на секои 3-4 часа во помали количини, нема да има ситуација кога метаболизмот се забавува. На овој начин ќе работи совршено и потрошувачката на калории ќе се забрза. Најдобро би било да имате 3 главни оброци и 2 закуски во текот на денот.

  1. Спијте доволно

Недостатокот на сон го намалува нивото на лептин, важен хормон кој ја регулира потрошувачката на енергија и апетитот, што доведува до прејадување. Затоа е неопходно на телото да му се обезбеди барем 8 часа сон секој ден.

  1. Хидрирајте се

Водата е еден од главните учесници во метаболичкиот процес во организмот, затоа е неопходно да се пијат најмалку 2 литри течност во текот на денот.

  1. Јадете многу зеленчук

Зеленчукот е богат со растителни влакна, што има корисен ефект врз метаболизмот.

  1. Вклучете тренинг за сила

Физичката активност е клучна ако сакате метаболизмот да работи како часовник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris