Благодарение на пандемијата: Дури 30 проценти од жените признале дека имаат подобар сексуален живот!

5 февруари, 2021
62031454-seks-strast-ljubavni-par

Некои парови имаат почести и подобри сексуални односи за време на мерките за пандемијата.

Се истражувало како се менувал сексуалниот живот на луѓето за време на пандемијата, што открило дека некои луѓе сега имаат подобар сексуален живот отколку порано. Во време на криза, романтичните и сексуалните врски генерално се интензивираат, потврди студија на германски научници.

Германците имаат подобар секс благодарение на пандемијата на корона вирусите, покажаа две студии на германски научници кои сè уште не се објавени. Вкупно 72 проценти од мажите, кои се во врска, им рекоа на истражувачите од Универзитетот во Мерсебург дека нивните односи не се влошиле поради корона вирусот, а 16 проценти изјавиле дека нивниот пол дури и се подобрил.

Според водачот на студијата Хајнц-Јирген Вос, професор по сексологија и сексуално образование, само 12 проценти од мажите во врската изјавиле дека мерките за затворање воведени како дел од борбата против корона вирусот го влошиле нивниот пол.

Од анкетираните жени, 30 проценти рекле дека сексуалниот однос со нивниот партнер е подобрен, 58 проценти изјавиле дека ситуацијата е непроменета, а 12 проценти рекле дека нивната врска е полоша. Меѓународно истражување на Институтот за сексуално истражување на Медицинскиот центар на Универзитетот во Хамбург-Епендорф (УКЕ) доби слични резултати.

Половина од испитаниците не забележале никакви промени во нивниот сексуален однос со нивниот партнер. Од оние кои ги забележале промените, повеќе пријавени се позитивни промени, изјави германската истражувачка лидер Јохана Шредер. Во истражувањето учествуваа и институти во Турција, Хрватска, Португалија, Шведска, Холандија, Франција и Чешка.

Во основа, луѓето имаат почести и подобри врски за време на мерките за затворање, вели берлинскиот психотерапевт Волфганг Кругер, автор на книгата „Исполнета сексуалност“.

Очекуваме повеќе од 50 проценти од паровите да имаат подобро сексуално искуство. Во време на криза, романтичните и сексуалните врски обично се интензивираат. Љубовта и сексуалноста се начините на кои можеме да добиеме чувство на сигурност, додава Кругер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber