Дали е безбедно да се гледате со некој што е вакциниран ако вие не сте се заштитиле со вакцината против корона?

14 јануари, 2021
tan2021-1-91355166451-460x0

Експертите го имаат одговорот

Вакцинацијата на граѓаните кои доброволно се пријавија да примат вакцина против вирусот корона започнува во Србија од денес. Оние кои ги примија првите дози на вакцината пред три недели, сега го „завршија“ процесот на заштита и може да се вратат во нормален начин на живот, сличен на оној што беше пред да се прогласи пандемијата.

Но, што значи тоа за милиони српски граѓани кои не дојдоа во редот за вакцинација и сакаат да ја примат вакцината? Дали ќе бидат побезбедни ако решат да се видат со пријатели, роднини, соседи и колеги кои биле вакцинирани? – Ако сте вакцинирани, имате многу помал ризик да го „фатите“ вирусот корона – изјави вирусологот д-р Ана Глигиќ.

– Ако не сте, мора да се грижите за себеси како порано: да носите маска, да ја одржувате препорачаната физичка оддалеченост и да ги миете рацете со топла вода и сапун што е можно почесто. Дури и оние кои биле вакцинирани не можат да сметаат на фактот дека апсолутно го елиминирале ризикот од инфекција. Бидејќи, како што нè потсетува д-р Глигиќ, ниту една вакцина, па дури ни досега достапна против корона вирус, не гарантира 100% заштита.

-Но, ако случајно тој што е вакциниран ја „фати“ короната, тој нема да има тешки симптоми на болеста, нема да заврши на респиратор, нема да му се случи ништо лошо – посочува д-р Глигиќ.

Оние кои биле вакцинирани нема да можат да ги вадат своите маски, да го нарушат пропишаното физичко растојание и да го ублажат спроведувањето на хигиенските мерки што се препорачани досега – е позицијата на водечките епидемиолози ширум светот.

Професорката Весна Шуjагиќ, епидемиолог и раководител на Одделот за превенција и контрола на болнички инфекции на Воено-медицинската академија, објасни зошто сè уште ја носи маската, иако примила вакцина против корона вирусот:

– Нема да ја вадам маската се додека не постои колективен имунитет. Водечките американски епидемиолози потсетуваат дека сè додека не се вакцинираат најмалку 70% од популацијата, односно немаат антитела кон вирусот корона, целата човечка популација нема да биде безбедна.

„Немаме клинички податоци за тоа дали вакцината спречува луѓето да развиваат асимптоматски ковид што можат да го пренесат на други“, изјави Ерик Робинет, специјалист за инфективни болести во Детската болница во Охајо.

Според него, истражувачите ќе знаат нешто повеќе за тоа во наредните месеци. Робинет се надева дека одговорот ќе биде позитивен – дека вакцинираните нема да можат да го пренесат вирусот корона на оние кои не добиле таков вид заштита.

– Јас сум оптимист заснован на основните научни информации што беа претходно опишани, и според кои вакцината ќе го намали ризикот од пренесување на инфекцијата – посочи Робинет.

– Засега, безбедно е да се претпостави дека само лице кое примило вакцина е заштитено од ковид-19.

Дали тоа значи, да речеме, баба и дедо не можат да посетат член на семејство што не го виделе со месеци? Или дека вакциниран здравствен работник не може да помине време со пријател кој сè уште не ја примил вакцината? Според експертите, ова се одлуки што поединците ќе треба да ги донесат сами, но со потсетување дека сепак мора да се почитуваат одредени мерки на претпазливост.

„Особено на почетокот, кога повеќето луѓе не се вакцинирани, не треба да го менуваме нашето однесување“, вели Едгар Санчез, епидемиолог од Флорида.

– Сè уште треба да носиме маски, сепак мора да ја почитуваме пропишаната физичка оддалеченост. Ќе потрае некое време пред да изградиме колективен имунитет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber