Дали ковид-19 влијае на плодноста кај мажите? Експертите со нови истражувања

30 јануари, 2021
shutterstock1483258463-pixabay-830x0

Ковид-19 може да влијае на квалитетот на спермата и плодноста кај мажите, според новата студија објавена во списанието „Репродукција“.

„Овој извештај ги дава првите директни докази до денес дека инфекцијата со ковид-19 го нарушува квалитетот на спермата и машкиот репродуктивен потенцијал“, се вели во студијата.

Сепак, експертите кои не беа вклучени во студијата беа скептични кон заклучокот на извештајот и повикаа на претпазливост при преопшта генерализација на наодите од истражувањето.

Во споредба со мажите кои не биле заразени со вирусот корона, студијата открила значително зголемување на воспалението кај клетките на сперматозоидите кај мажите кои биле пациенти.

  • Морам да нагласам претпазливост при нивното толкување на овие податоци. На пример, авторите наведуваат дека нивните податоци покажуваат дека инфекцијата со ковид-19 предизвикува значителна штета на репродуктивната функција на мажот, но всушност само покажува поврзаност – рече Ален Пацеи, професор по андрологија на Универзитетот во Шефилд во Велика Британија.
  • Покрај тоа, важно е да се напомене дека нема докази дека вирусот може да се пренесе преку сперма – рече Алисон Мардок, шеф на Центарот за оплодување во Њукасл.

Мало истражување со 84 мажи
Во студијата учествувале 105 плодни мажи кои не биле заразени и 84 кои се заразиле. Нивната подготвеност беше анализирана во интервали од 10 дена во текот на 60 дена.

Во споредба со здрави мажи, студијата откри значително зголемување на воспалението и оксидативниот стрес кај клетките на сперматозоидите кои припаѓаат на мажи со инфекција со ковид 19. Вирусот, исто така, негативно влијаеше на концентрацијата, подвижноста и обликот на спермата.

  • Овие ефекти врз клетките на спермата се поврзани со понизок квалитет на сперматозоидите и намален потенцијал за плодност. Иако овие ефекти се подобруваа со текот на времето, разликата помеѓу здрави и болни субјекти беше очигледна – рече водечкиот истражувач Бехзад Хаџизаде Малеки, докторанд на Универзитетот „Јустус Лебиг Гисен“ во Германија.

Korona virus, karantin

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris