Дали нашите соништа носат одредени пораки или се само низа слики и бесмислени сензации?

7 февруари, 2021
snovi

Соништата претставуваат замислени сценарија со јасни и помалку јасни постапки, кои се случуваат во човечките умови. Повеќето соништа се состојат од низа слики, сензации, емоции и можат да варираат од досадно, возбудливо до застрашувачко.

Соништата имаат долга историја кога станува збор за окупација и нивно проучување, а во претходната историја тие се сметале за пораки испратени од богови или пророчки пораки за предвидување на иднината. Иако со текот на годините луѓето се оддалечија од таквиот концепт на соништата, тие не престанаа да бидат предмет на нивната студија. Денес, студијата за соништата ја вршат научници, кои дошле до заклучок дека некои соништа (или некои теми во соништата) се универзални. Неколку научни студии покажаа дека припадниците на различна култура, клима и етничка припадност имаат исти или слични соништа. И додека некои научници веруваат дека соништата не мора да имаат значење, луѓето често се прашуваат зошто сонуваат нешто и дали нивните соништа носат скриена порака. Психотерапевтот и експерт за соништа, др. Лесли Елис истакна дека постојат три основни митови во кои луѓето веруваат кога станува збор за соништата.

Некои луѓе не сонуваат

Секој сонува. Според др. Елис, она што експертите го сметаат за типичен сон, се случува во РЕМ фазата, во која секоја личност е будна околу два часа за време на цел ноќен сон. „Ако разбудите некого среде РЕМ фазата, големи се шансите да го прекинете во соништата“. Затоа, дури и оние луѓе кои се заколнуваат дека никогаш не сонуваат, всушност сонуваат најмалку два часа во текот на ноќта. Тие, всушност, не можат да се сетат на своите соништа. Елис забележува дека најлесниот начин да се запомни соништата е во моментите на премин од сон во реалност. На ова ќе ви помогне будење без аларм, т.е. бавно будење без скокање од кревет, како и запишување соништа и детали што сте ги запомниле.

Соништата се бесмислени и непотребни

„Друга голема грешка за која луѓето сметаат дека е вистинита е тврдењето дека соништата се бесмислени. Тоа е далеку од вистината. Во фазата РЕМ, мозокот е уште поактивен отколку во состојба на будење. Во соништата, затоа, многу се случува и од нив можеме да извлечеме корисни информации “, забележува др. Елис. Соништата можат да укажат на нерешени ситуации и внатрешни процеси и да ни помогнат да се смириме, како и да ги исфрлиме тешките мисли и чувства.

Само експерти можат и знаат како да толкуваат соништа

Иако нема ништо лошо во тоа да разговарате за вашите соништа со експерт, д-р. Елис вели дека ова не се единствените луѓе кои можат, се осмелуваат и знаат како да ги толкуваат соништата. Сепак, како што забележува, не треба да го правите тоа сами. Она што сонуваме честопати има врска со потиснати емоции, работи и однесувања кои тешко можеме да ги видиме самите. Затоа, ако сакате да ги протолкувате вашите сопствени соништа, разговарајте со личност со која сте блиски. Сигурно ќе излезете со одговор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber