Диета со помош на најздравото зимско овошје – мандарина: Што и како да се јаде во еден ден? (Мени)

4 јануари, 2021
dieta

Ако ве фати празничниот дух – и каква и да беше оваа година, барем можеме да сметаме на уживање во прославата на нејзиниот крај – тогаш мандарините се насекаде околу вас. Од готвачи како Џејми Оливер кои ги ставаат во што поголем број Божиќни ѓакони сè до полиците во локалниот супермаркет, мандарините се таму во сите видови и форми. На некој начин, тие се симбол на ова време од годината и воопшто не се жалиме на тоа.

Ако го комбинирате со ова фактот дека и ние сме опкружени со еден куп таканаречен монодиет (или како што луѓето сега ги нарекуваат политички поправилно „детоксикација“), многу лесно може да се дојде до следното прашање: зошто да не ја пробате варијантата мандарина? Тие се вкусни, слатки, здрави, никому не му пречат (за разлика од грејпфрутот, кој е најпопуларен за ова), зошто да не? Монодиетот практично постои во варијација на темата на секое овошје и зеленчук, од краставица до банана, а оние базирани на цитрус се особено популарни. Зошто? И, дали се најслатки цитруси од сите видови – сите видови мадарини – погодни за таков потфат?

ЗОШТО МАНДАРИНИТЕ СЕ ЗДРАВИ

Мандарините се вистинска нискокалорична нутриционистичка бомба. Тие имаат околу 33 kcal на 100 g и содржат витамини А, Ц, Д, К и Б групи, потоа минерали калиум, фосфор, железо, калциум и магнезиум.
Одлични се за варење. Мандарините не содржат глутен (како и другите овошја), но се богати со растителни влакна. Нивната редовна потрошувачка помага при надуеност и запек.
Тие го алкализираат телото, како и другите агруми, што му помага на телото да се исчисти и регенерира.
Тие се богати со антиоксиданти. Мандарините содржат биофлавоноиди кои имаат особено корисен ефект врз нарушената функција на капиларите и вените и имаат антитромботични својства.
Тие го намалуваат нивото на стрес, ја ублажуваат нервната напнатост и го стабилизираат расположението, како и другите агруми.

ШТО и како да се јаде за време на еден ден

Доколку не спаѓате во ниту една ризична група и навистина сакате да пробате еден ден, две или три детоксикации со помош на мандарини, постојат правила што треба да ги почитувате со цел организмот да добие оптимални резултати.

Не консумирајте свежи или свежо исцедени мандарини на празен стомак.

Пијте 1,5 до 2 литри вода на ден, важно е да бидете оптимално хидрирани. Ако не ви се допаѓа повеќе од оваа сума, немојте да се присилувате.

Подгответе се неколку дена однапред: постепено намалете го бројот на калории што ги внесувате дневно и полека елиминирајте ги производите од бело брашно, зачинетата храна, тешките оброци… Со еден збор, јадете здраво неколку дена пред детоксикација. Само по една недела од оваа диета, можете да преминете на монодиетен ден.

Предлагаме умерена верзија на менито: чаша млака вода веднаш штом ќе се разбудите, а потоа појадок од 2 варени јајца и 2 мандарини (можете да додадете мало парче леб од интегрално брашно); за ручек пилешка супа без тесто или варено пилешко месо со свеж зеленчук (пиперки, краставици, домати, моркови); ужинка од две мандарини и вечера со зелена салата со свеж зеленчук (може да се додаде бело месо, пилешко или мисирка).

За време на диетата, особено е важно да бидете свесни за вашите чувства и ако не се чувствувате добро од која било причина, додадете „обична“ здрава храна. Менито што го предложивме е наменето да не трае подолго од три дена, што е доволно за да се чувствувате полесно, да се ослободите од вишокот течности и да го одморите вашето тело од нездрава храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber