Драмата се вжештува… Меган Маркл бара победа во судскиот процес против нејзиниот татко без судење!

20 јануари, 2021
download

„Одлуката на публикацијата да објави длабоко лични писма напишани од Меган, британската војвотка од Сасекс, до нејзиниот татко претставува „едноставно кршење на нејзината приватност“, му рекоа на судот во вторникот адвокатите на Меган Маркл, барајќи од судијата да донесе пресуда.

Да потсетиме, Меган го тужи издавачот на Associated Newspapers по нивниот весник „Mail on Sunday“, инаку сестринското списание на многу читаниот „Дејли меил“, отпечати извадоци од писмото што Меган го напиша рачно, а потоа му го испрати на отуѓениот татко Томас Маркл во август 2018 година. Сега адвокатот на Меган, Џастин Рашбрук, побара судијата од Врховниот суд во Лондон да донесе одлука во нејзина корист без потенцијално непријатно судење.

Mail on Sunday, тврди тој, нема шанси да победи во судскиот процес, бидејќи е јасно дека приватноста на Меган е повредена. И Меган вели дека објавувањето на писмото на пет страници, кое се состоело од 1.250 зборови, претставува злоупотреба на приватни податоци и кршење на нејзините авторски права. Писмото е напишано откако војвотката се скарала со нејзиниот татко, пред нејзината блескава венчавка со принцот Хари во мај 2018 година, и сè уште не е јасно дали Томас Маркл бил отсутен од венчавката на неговата ќерка поради здравјето или затоа што тој и Меган се скарале, откако призна дека соработувал со папараците за да може да заработи пари за фактот дека е поврзан со Меган.

Весникот објави фрагменти од писмото во февруари следната година, оправдувајќи го своето дејствие со образложение дека токму тие и овозможија на Маркл да одговори на интервјуата дадени од анонимни пријатели на Меган за американскиот магазин „People“, кои не ја претставија во позитивно светло. Рашбрук пред судот изјави дека „суштинското приватно, лично и чувствително писмо на Меган“ го молела нејзиниот татко да престане да разговара со новинарите.

„Не барам ништо освен мир. И тоа го сакам и за вас “, гласи последната реченица прочитана од Рашбрук. Нејзините адвокати исто така рекоа дека објавувањето на ова писмо е троен напад врз неа, односно врз нејзиниот приватен живот, семејниот живот и јавниот живот. Рашбрук исто така рече дека „Mail on Sunday“ го прекршил кодексот на однесување според кој работат британските весници, а случајот покренал „вознемирувачко прашање“ за тоа кој ја контролира содржината на приватното писмо.

„Дали е тој писател на писма или уредник на весникот „Mail on Sunday“? – рече Рашбрук.

„На тоа прашање може да има само еден одговор, а одговорот ќе биде ист дали авторот е војвотката или кој било друг граѓанин: а одговорот е дека таа не е уредник на „Mail on Sunday“. Судењето требаше да започне минатата недела, но беше одложено до крајот на 2021 година по барање на Меган минатата година од доверлива причина. Ако продолжи, се создава можност Томас Маркл да сведочи на суд против неговата ќерка, која не ја видел откако се скарале пред повеќе од две години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber