Откриено е зошто некои куѓе слушаат „ДУХОВИ“: Експертите ја разрешија мистеријата, сега сè е јасно! (ВИДЕО)

20 јануари, 2021
875263_screenshot-20210118-185644_ls

Не е изненадувачки што феноменот на разговор со духови кои го напуштиле овој свет не помина со ригорозно научно тестирање.

Зачудува тоа што еден од секои сто граѓани на Велика Британија верува дека можат да комуницираат со мртвите. Истакнати личности, вклучително и Селин Дион и Кеша, исто така велат дека можат да ги повикаат мртвите.

Сега научниците се обидоа да ја откријат причината за овој необичен феномен. Чудниот и плашлив феномен изгледа многу попопуларен отколку што може да се замисли, што поттикна тим истражувачи детално да проучат десетици медиуми и психичари во обид да откријат зошто некои луѓе веруваат во паранормалното.

Духовниците веруваат дека човечките души продолжуваат да постојат дури и по смртта и дека можат да комуницираат со живите преку медиуми или психички лица. Го достигна својот врв на популарност кон крајот на 19 век и се врати во последниве години, а истражувањето во Велика Британија покажува дека стотици илјади верници се распространети низ целата земја. Не е изненадувачки што феноменот на разговори со духови кои го напуштиле овој свет не поминал строги научни испитувања.

Научниците откриле дека спиритуалистичките медиуми се повеќе склони кон поинтензивни ментални активности и честопати имаат необични слушни искуства, особено порано во животот. Овие активности вклучуваат доживување на променети состојби на свест и имагинативни активности.

– Нашите откритија кажуваат многу за „учењето и копнежот“. За нашите испитаници се чини дека принципите на спиритуализмот имаат смисла и за извонредните искуства од детството и за честите аудитивни појави што ги доживуваат како медиум за вежбање – објасни водечкиот истражувач Адам Пауел.

„Но, сите овие искуства можат да резултираат повеќе од одредени склоности или рани способности отколку од едноставно верување во можноста за контакт со мртвите ако некој работи доволно напорно“, додаде Пауел.

Студијата откри дека истражувачите од Универзитетот во Дурам спровеле истражување на 65 медиуми од Националната унија на психички лица. Откриено е дека повеќе од 44 проценти од учесниците пријавиле дека слушаат гласови на мртви на дневна основа, додека повеќе од 33 проценти рекле дека го слушнале гласови во текот на изминатите денови.

Повеќето медиуми ги слушнале мртвите во нивните глави, но околу 30 проценти рекле дека слушале гласови и внатре и надвор од нивните глави. Просечната возраст на појава на јасни искуства била помеѓу 21 и 22 години. Истражувачите, исто така, анкетирале контролна група од 143 членови на пошироката јавност за да ги разберат клучните карактеристики на медиумите. Резултатите покажуваат дека луѓето што слушаат гласови се свртуваат кон спиритилистички верувања за да го објаснат значењето на нивните чудни искуства.

Истражувачите велат дека се надеваат дека нивните откритија ќе им помогнат на луѓето да разберат повеќе за вознемирувачките или неконтролираните искуства со разговори со духови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber