Експертите објавија: Ова се најинтересните работи за сексот кои ги откривме минатата година!

10 јануари, 2021
seks-mozak-770x500


Една студија објавена во Архивата за сексуално однесување покажа дека мажите прават разлика помеѓу жени кои биле сексуално возбудени и жени кои не биле…

Иако најголем дел од светското внимание е посветено, разбирливо, на истражување на корона вирус, имунитет и вакцини, всушност имало многу фасцинантни настани во светот на сексуалните истражувања. Еве мал примерок од многу интересни студии за секс објавени оваа година.

Сексуалните нагони на луѓето реагираа на пандемијата на различни начини


Кога голем дел од светот беше ставен во карантин во март за да се спречи ширењето на вирусот, некои рани истражувања открија дека и нашето колективно либидо престанало. Една студија објавена во „Џурнал за сексуална медицина“ во мај покажа дека од почетокот на пандемијата, 60 проценти од возрасните Британци пријавиле дека немаат секс, но исто така и дека не мастурбираат.

Но, друго истражување објавено во Интернационалниот џурнал за гинекологија и акушерство открива дека жените всушност имале повеќе секс и генерално чувствувале поголема сексуална желба во првите месеци од пандемијата. Сепак, квалитетот на сексот се влошил кај жените, а истражувачите откриле „значително влошување“ на сексуалното функционирање на жените, што вклучува работи како возбуда и способност за оргазам.


Постои врска помеѓу благодарноста и добриот секс

Практиката на благодарност може да има некои сексуални придобивки за луѓето во врски, покажува една студија објавена во списанието „Социјална психолошка и наука за личност“. Истражувачите откриле дека и чувството на благодарност и добивањето благодарност во вашата врска ги тера луѓето да се грижат повеќе за задоволството на нивниот партнер, што пак доведе до подобар секс за двете страни. Зошто? Кога некое лице се чувствува благодарно за својот партнер, веројатно ќе сака да инвестира повеќе во сите работи што ја прават врската здрава и среќна – вклучително и добар секс.

Можете да го почувствувате тоа кога жената ќе се возбуди

Очигледно, возбудата доаѓа со одреден мирис – и оној што другите луѓе би можеле да го почувствуваат. Една студија објавена во Архивата за сексуално однесување покажа дека мажите прават разлика помеѓу жени кои биле сексуално возбудени и жени кои не биле, сите користеле мирис на пот. Претходните истражувања навистина откриле дека другите емотивни состојби, како што се тага и страв, исто така имаат препознатливи мириси, наречени хемоигнали. Според ова најново истражување, сексуалната возбуда се чини дека не се разликува.

Постојат два вида на мала сексуална желба кај жените

Во една студија објавена во Архивата за сексуално однесување, истражувачите анкетирале над 500 жени во долги врски за да се обидат да идентификуваат типологија на желби. Откриле дека жените кои се борат со мала сексуална желба можат да спаѓаат во една од двете различни групи: „жени во општа вознемиреност“ и „сексуално незадоволни жени“. Жените во општа вознемиреност имаа мала сексуална желба во споредба со другите жени, но исто така се соочуваа со многу мало задоволство од врската и висок вкупен животен стрес. За споредба, сексуално незадоволните жени исто така имаа релативно ниска сексуална желба, но имаа нормално ниво на задоволство од врската и стрес од животот, што укажува на тоа дека нивните проблеми се содржани во спалната соба.

Една од четири жени сака добар сексуален живот по менопаузата

Наспроти она што сè уште е популарно верување, многу жени постари од 40 години сè уште се грижат за добар сексуален живот. Студија претставена на виртуелниот годишен состанок на Нормалното американско друштво за менопауза 2020 покажа дека 45 проценти од жените веруваат дека сексот е важен во средната возраст, а 27 проценти од жените веруваат дека сексот е сè уште многу важен за време на средната возраст.

Гледањето на секс како размена на услуги е обично негативно

Иако никој не би ве обвинил за грижата за искреноста во спалната соба, психолозите откриле дека гледањето на сексот како размена на придобивки помеѓу партнерите всушност може да направи сексот да се чувствува помалку интимно и порансакционо. Ова истражување откри дека паровите кои го користат овој пристап кон сексот имаат тенденција да бидат посветени едни на други, да имаат повеќе негативни сексуални интеракции и генерално се чини дека имаат помалку задоволувачки секс во споредба со паровите чиј пристап кон секс вклучува повеќе задоволство само за задоволство.

Растењето со недостапни родители може да влијае на вашиот сексуален живот како возрасни

Луѓето кои пораснале со запоставени или недостапни родители имаат повеќе сексуални потешкотии, покажа истражувањето објавено во Меѓународниот весник за сексуално здравје. Овие вклучуваат помалку задоволувачки секс, поголема сексуална дисфункција и негативни чувства за сексот. Зошто? Растењето со недостапни родители ја прави личноста поголема веројатност да има помалку стабилно чувство за себе, откриле истражувачите. Интеракциите на децата со родителите му помагаат да развие богато и кохерентно чувство за себе, и исто така е како тие учат да се чувствуваат безбедно во тоа што се и што им требаат од другите.

Сексуалните разговори можат да го зголемат сексуалниот живот на паровите со депресија

Знаеме дека депресијата може да го намали сексуалниот нагон на една личност, а паровите во кои едниот или обајцата партнери имаат депресија можат да избегнат секс поради сите други предизвици со кои се соочуваат. Но, студијата објавена во списанието „Комуникациско истражување“ покажа дека само зборувањето за секс како двојка може да ги надомести негативните ефекти на депресијата. Многу минати истражувања откриле дека сексуалната комуникација е клучна за добар секс, а за паровите со депресија, вообичаено е да се разговара за сексуални желби, предизвици и решенија за да се осигури дека сексот не се заобиколува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris