Животот на вулканот: Погледнете како изгледа најголемиот населен кратер во светот!

10 јануари, 2021
el-valle-de-anton-panama-central-america-1920x1080

Ако вашето патување ве однесе во Панама, ќе можете да посетите град кој се наоѓа на заспан вулкан, кој остави наследство од прекрасна природа, создаден за пешачење…


Ел Вале де Антон, најголемиот населен кратер во светот, се наоѓа во зелената долина на кратерот. Вулканот кој мируваше илјадници години е омилено излетничко место на Панамците од целата земја, како и на туристите. Од главниот град на Панама Сити до Ел Вале де Антон, потребни се околу два часа возење.

Две или три ноќи се идеални за истражување на овој заспан планински град кој се наоѓа на дното на кратерот, затоа што кога уживате во прекрасната природа и одите по патеките, лесно е да се изгуби трагата за времето. Најпопуларната рута води до врвот Ла Индија Дормид, природна формација на работ на кратерот на вулкан што личи на Индиец што спие.


Патем има расфрлани мали водопади, каде што можете да се освежите на патот кон врвот, што нуди одличен поглед на долината и градот. Вниманието го привлекуваат и петроглифи, пиктограми и логограми врежани во камени карпи кои датираат уште од времето пред Колумбија.

После еден ден пешачење, посетителите на Ел Вале де Антон најчесто се релаксираат во термалните води, посетуваат фарма за пеперутки, градска микро-пиварница и пиво со пробно занаетчиство и одат во зоолошката градина во Нисперо за да ја видат загрозената златна жаба, што не може да се види на друго место во светот. Покрај патеките за пешачење и велосипедизам, прекрасниот пејзаж може да се истражува и на коњ.

Најдобар начин да се запознаете со традиционалните панамски производи, како и гастрономијата е секако пазарот. Сместено е во срцето на градот и изобилува со бои на разни овошја и зеленчуци, како и ракотворби. Во секој случај, панамскиот град има се што ви треба за незаборавно искуство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber