Ерупција на страсти: Кои пози жените ги сакаат а кои мажите!

16 јануари, 2021
Seks-par-3-800x556

Изборот на вистинска поза е многу важна…

Ако сакате да ги зголемите шансите за забременување, или само да барате посилен оргазам, изборот на поза е најважен. Како прво, важно е да се опуштите и да уживате во сексот, а неколку ситници би можеле драстично да го променат вашето искуство во кревет. Се разбира, основниот предуслов е дека сте подготвени да експериментирате малку во спалната соба.

Мисионерска

„За разлика од другите пози, во оваа позиција спермата останува подолго во жената, што ја зголемува можноста за зачнување. „Ставањето перница под долниот дел на грбот и задникот ќе ја подигне карлицата на жената, што дополнително ќе го олесни оплодувањето“, вели сексологот Ејми Левин. Иако е окупирана од желбата да остане бремена, жената сепак треба да се препушти на забава и уживање, бидејќи, како што тврди д-р Ава Кадел, контракциите на матката за време на оргазмот „цицаат“ сперма, помагајќи им побрзо да ја постигнат целта. Оргазмот е зошто тој е толку важен фактор во зачнувањето. Иако предвремената ејакулација е медицинска состојба која понекогаш бара лекарски третман, мисионерската поза може да му помогне на човекот да ја задржи контролата, и во оваа позиција тој најлесно може да запре кога ќе почувствува дека се приближува до оргазам, посочува Левин.

CAT поза

За да не ви здодее од „тренирање“ секс во мисионерска позиција, пожелно е да го „зачините“. Подигањето на нозете на жената на рамениците на нејзиниот партнер овозможува подлабока и поинтензивна пенетрација, а истовремено му олеснува на мажот да ја одржи контролата “, вели Кадел. Некои парови кои ја користеле позата CAT покажале дека жените доживуваат оргазми почесто и посилно отколку жените кои мастурбирале.

Каубојка (Cow girl)

Позиција која ја сакаат и мажите и жените, а многумина велат дека оваа позиција е најлесно да се „скршат креветите“. Мажот лежи на грб, а жената е на врвот, свртена кон нејзиниот партнер. Дамите ја сакаат оваа поза затоа што им овозможува поинтензивна стимулација, а исто така го контролираат ритамот. Од друга страна, мажите не се жалат кога жената презема иницијатива.

Лажица поза

Оваа позиција и овозможува на жената полесно да го контролира интензитетот на движењата на нејзиниот партнер. Ако не сака други пози затоа што нејзиниот партнер е надарен, „лажица“ ќе и помогне полесно да се опушти, бидејќи тоа ќе ги „диктира“ неговите движења.

За мажи со помал пенис – обратна „каубојка“

Позата во која жената ќе ужива дури и со помалку надарените мажи е онаа во која е горе, но важно е нејзините карлични движења да бидат кружни, а поретко да се крева и спушта. Наместо класичната каубојка, испробајте ја „обратната каубојка“. Жената е горе, а грбот е свртен кон нејзиниот партнер, а една од опциите е да ги исправи нозете и да ги постави меѓу нејзините на партнерот. Поради поцврстото триење, двајцата ќе уживате уште повеќе, советува д-р Доријан Солот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber