Еве која е најдобрата диета за 2021 година

6 јануари, 2021
9434137

Веќе четврта година по ред, медитеранската диета е прогласена за најдобар вид диета, но и одржување на здрава телесна тежина и целокупно здравје – откриле научниците кои ги анализираат ефектите на различните диети.

Златниот медал за најдобра храна во 2021 година ја освои медитеранската диета четврта година по ред, според рангирањето објавено во понеделникот од страна U.S. News & World Report, пренесува CNN.

На второ место е диетата DASH, која се залага за нутриционистички пристапи за запирање на хипертензијата и флексибилна диета која го охрабрува вегетаријанството во најголем дел од времето, но е доволно флексибилна за да дозволи повремено хамбургер.

Што е заедничко за сите овие диети? Тие нагласуваат намалување или елиминирање на преработената храна и се фокусираат на оброци полни со овошје, зеленчук, грав, леќа, цели зрна, ореви и семиња. Диетата Дукин и Кето, кои нагласуваат дека јадете храна полна со протеини или маснотии со минимални јаглехидрати, се најдоа на претпоследното и последното место на листата. Експертите обично лошо ги проценуваат диетите кога се крајно ограничувачки, тешко се следат и ги елиминираат целите групи на храна, што упатствата за исхрана не ги препорачуваат.

За да се суди за стилови на исхрана, панел експерти за срцеви заболувања и дијабетес, психологија на храна и дебелина ги разгледа истражувањата за исхрана од медицински списанија, владини извештаи и други извори.

„Ние свикавме панел составен од 24 експерти кои живеат и дишат преку диета, губење на тежината и дебелина“, рече Ангела Хаупт, главен уредник на американското здравство U.S. News & World Report

Експертите ја проценуваат секоја диета на неколку различни мерки: колку е лесно да се следи, колку е веројатно да се доведе до долгорочно слабеење, колку е здраво и безбедно и колку е ефикасна во спречување или управување со хронични состојби како што се дијабетес и срцеви заболувања, објасни таа.

Повеќе пофалби за медитеранската исхрана

Покрај откривањето на најдобрата диета, анализата на 39 планови за диети го донесе и медитеранската диета на првото место во категоријата најдобра растителна исхрана. Флекситарната диета го зазеде второто место, проследена со нордиската диета, која промовира диета со низок гликемија од локален извор.

Медитеранската диета е поврзана и со диетата DASH и диетата Орниш создадена во 1977 година од д-р Дин Орниш, основач на непрофитниот институт за превентивна медицина во Калифорнија. Орниш ја нарекува диетата единствена научно докажана програма за враќање на срцевите заболувања во рандомизирано клиничко испитување без лекови и хирургија. Експертите, сепак, рекоа дека диетата е ограничувачка и тешко се следи.

Медитеранската диета е исто така поврзана со флекситарната диета за прво место во најдобрата диета; и со WW (Weight Watchers) за наједноставна диета и DASH за најдобра исхрана за здрава исхрана.

Ваквите високи признанија не изненадуваат, бидејќи бројни студии откриле дека медитеранската диета може да го намали ризикот од дијабетес, висок холестерол, деменција, губење на меморијата, депресија и рак на дојка. Оброците од медитеранската исхрана се поврзани и со поцврсти коски, поздраво срце и подолг живот.

Многу маслиново масло, зеленчук и овошје и малку месо

Диетата содржи едноставно растително готвење, при што повеќето од секој оброк се фокусираат на овошје и зеленчук, цели зрна, грав и семиња, со неколку ореви и силен акцент на екстра девствено маслиново масло. Збогувајте се со рафиниран шеќер и брашно, освен во ретки прилики.

Маснотиите, освен маслиновото масло, како путерот, ретко се јадат, ако воопшто ги има. Месото ретко може да се појави, обично само за вкус на јадења. Наместо тоа, оброците може да вклучуваат јајца, млечни производи и живина, но во многу помали делови отколку во традиционалната западна диета. Сепак, рибата е главната состојка.

„Тоа е повеќе од диета, тоа е начин на живот“, рече диетичарот од Атланта, Рахаф Ал Бочи, кој им учи на своите клиенти медитеранска диета. Тој додава дека овој вид диета исто така поттикнува во претходното интервју на CNN да се дружите со оброци, свесно да јадете омилена храна, како и внимателно да се движите и да вежбате за целосно здрав начин на живот.

Најдобра целокупна диета за слабеење

За оваа категорија, панел експерти го проучуваа краткорочниот и долгорочниот успех на диетите за слабеење.

– Истражувањата покажуваат дека вегетаријанците имаат тенденција да јадат помалку калории, да тежат помалку и да имаат понизок индекс на телесна маса (мерка на маснотии во телото) отколку нивните врсници кои јадат месо, се вели во анализата на флекситарната диета.

Ако ја потенцирате растителната компонента на оваа диета – јадете многу овошје, зеленчук и цели зрна – веројатно ќе се чувствувате сити со помалку калории отколку што сте навикнале.

Watchers, кои исто така го освоија првото место во категоријата Најдобра комерцијална диета, имаат важна компонента потребна во секоја успешна диета: поддршка. Покрај состаноците лице в лице и незадолжителните индивидуални консултанти, планот нуди и заедница преку Интернет.

„Програмите како WW кои нудат емоционална поддршка и групни состаноци доведуваат до поголема усогласеност отколку самостојна диета“, се вели во анализата.

Проценета нова диета

Четири нови диети се додадени на списокот оваа година, рече Хаупт: диета за автоимун протокол (AIP), диета за цревни и психолошки синдром (GAPS), модифицирана диета за кето и диета Ноум. Меѓу нив, Ноум се покажа како најдобра, а во неа треба да ги пријавувате сите оброци, закуски и активности за вежбање, како и дневната тежина. Ноум ја охрабрува „малата густина на калории“ храна која е богата со вода и е малку калорична по волумен.

Слично како WW, Ноум обезбедува групи за поддршка каде што оние кои држат диети можат „да си помагаат едни на други во сè, од тоа како да го спречат апетитот до тоа како да ја направат обичната стара вода позабавна“, рече Хаупт.

Модифицираната кето диета, исто така позната како кето 2.0, е малку помалку ограничена од нејзиниот родител, класичен кето. На пример, во модифицираната кето-диета, луѓето трошат околу 82% од дневните калории од маснотии наспроти 90% во традиционалната кето диета, 12% протеини наместо 6% и 6% јаглени хидрати наместо 4%, според извештајот.

Развиена е автоимуна диета со протоколи, позната и како автоимуна палео диета, за да се намали воспалението и да се ублажат симптомите на автоимуни нарушувања. Луѓето треба да елиминираат голем број на храна најмалку еден месец и да ги следат симптомите при повторно воведување храна. Експертите ја нарекоа диетата ограничена, сугерирајќи дека и требаат повеќе истражувања за да се докажат придобивките.

Диетата со цревен и психолошки синдром (GAPS) е наменета за луѓе со невообичаен спектар на состојби: сериозни проблеми со дигестивниот и имунолошкиот систем, тешкотии во учењето и сериозни невролошки состојби.

GAPS е развиен од д-р Наташа Кембел-МекБрајд, која „верува дека храната, пијалокот и производите што ги консумираат луѓето играат голема улога во нивната функција на мозокот“, се вели во извештајот на U.S. News & World. Како и кето диетата, GAPS е последен во најдобрата диета.

Најдобра диета за брзо слабеење

Категоријата брзо губење на тежината е наменета за лице кое треба да изгуби неколку килограми за посебна пригода, бидејќи диетите се проценуваа само за период од два месеци. Според американските вести и светскиот извештај, ова не се препорачува како долготрајна диета или начин на живот.

HMR, или Програмата за управување со здравствени ресурси, го зазеде првото место, а WW и диетата Аткинс беа на второ место.

Програмата HMR е програма за губење на тежината и промена на животниот стил дизајнирана да ги намали калориите со замена на оброците што вклучуваат додадено овошје и зеленчук. Почетниот пакет чини околу 200 американски долари (1.230 американски долари) и вклучува 70 порции HMR шејкови и предјадења, материјали за поддршка, неделни групни инструкции и бесплатна испорака.

Диетата Аткинс, создадена во 1972 година од кардиологот д-р Роберт Аткинс, вклучува четири фази на оброци, почнувајќи со многу малку јаглени хидрати и додавајќи повеќе како што напредува диетата. Сепак, „диетата со малку јаглени хидрати поттикнува поголем внес на маснотии, што доведува до здравствени проблеми“, открива анализата.

Соработникот на CNN, Лиза Дрејер, регистрирана нутриционистка, се грижи за кој било вид диета што е премногу ограничувачки во изборот на храна и се грижи за улогата на готови јадења, шејкови и закуски.

„Не мора да ве учат како да се храните здраво и како да носите здрави одлуки“, рече таа за CNN, додавајќи дека тоа го гледала премногу често со своите клиенти.

Тие беа толку строго ограничени и не знаеја како да вклучат друга храна во нивната исхрана на разумен начин. Значи, не само што се вратија на својата стара тежина, туку се здебелија дури и повеќе од онаму каде што започнаа, што е навистина вознемирувачко.

Почеток на медитеранската диета

Дали сакате да ја направите медитеранската диета една од вашите цели оваа година? Започнете со готвење еден оброк секоја недела врз основа на грав, цели зрна и зеленчук, користејќи билки и зачини. Постепено воведувајте други денови без месо.

Житарките што малку се менувале низ вековите, познати како „антички житни култури“, се исто така клучна карактеристика на медитеранската исхрана. Киноа, амарант, просо, фаро, правопис, камут (зрно пченица за кое се вели дека е откриено во египетска гробница) и теф (зрно од Етиопија со големина на големина на афион) се некои примери на антички житни култури.

Кога јадете месо, земете мали количини. За главното јадење, тоа значи не повеќе од 85 грама пилешко или посно месо. Уште подобро: користете мали парчиња пилешко или парчиња посно месо за да го ароматизирате оброкот, како пржени житни култури. И преиспитајте го десертот. Медитеранските култури ги затвораат своите оброци со овошје што е во сезоната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber