Фасцинантен ефект на повремен пост врз целокупното здравје

5 јануари, 2021
фили

Повременото гладување е познато со векови како моќно оружје против хронични болести и одличен начин за продолжување на животот. Во прилог на познати лекари и нутриционисти, голем број пациенти кои се подложени на оваа терапија, презентираат свои позитивни препораки. Повеќето го опишуваат периодот на глад како период исполнет со физичка леснотија, изразена физичка и духовна сила и мирен сон. Тие особено го нагласуваат отсуството на каков било вид на болка за време на процесот на гладување.

Во денешно време, ние сме изложени на многу токсини кои влегуваат во нашето тело од различни извори.

Чистење на телото со помош на глад

Гладувањето е најстариот, а според многу експерти најбезбеден и најефикасен начин да се отстранат штетните материи од организмот. Покрај тоа што го ослободува телото од сите токсини, овој метод има позитивно влијание врз целокупната ментална и физичка состојба на телото.

Низ античката историја до денес, многу еминентни лекари сметале дека апстиненцијата од храна е здрав и природен начин на чистење и обновување на телото. Дури и во античко време, познатиот грчки лекар, татко на медицината, Хипократ, се залагал за глад како терапевтски метод и велел: „Колку повеќе го храните пациентот, толку повеќе му штетите“.

Почитувани филозофи, како што се Платон и Сократ, исто така, биле подложени на методот на глад како ефикасен начин да ги обноват сопствените ментални и физички способности. Ото Бучингер, германски лекар и филозоф, беше првиот што се залагаше за постот како моќна медицинска терапија во 60-тите години на минатиот век.

Забелешка

Подолгото гладување на вода или на вода и чаеви, без употреба на сокови, бара задолжително редовно следење на крвните електролити.

Најлесните видови на пост, кои ги препорачуваме за чистење на организмот, се еднодневен пост на вода или тридневен пост на вода, овошни сокови и овошје. Овие типови на пости не бараат многу и можете да ги изведувате повремено (1-2 пати месечно) со цел чистење на организмот и спречување на болести.

Како влијае врз телото процесот на гладување?

Во првата половина на циклусот на пост, организмот се чисти, при што сите штетни и токсични материи се излачуваат од телото.

Елиминацијата на штетните материи придонесува за општа физичка и ментална благосостојба, а исто така ги зајакнува имунитетот и енергијата.

После тоа, во вториот дел од циклусот, телото почнува да ги разградува сите нездрави клетки во телото; масни наслаги, заболени ткива и туѓи тела, како што се тумори и цисти.

За време на распаѓањето на старото и заболено ткиво, во исто време започнува изградбата на нови, здрави клетки.

За време на продолжената терапија за постење, неопходни се редовни клизма (плакнења) на цревата, со цел да се спречи труење предизвикано од можно задржување на распаднатите супстанции во телото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris