Фасцинантен симбол на Амстердам: Каналите ископани во 17 век даваат одговори на овие прашања!

17 октомври, 2021
240713_shutterstock-662087905_ls

Дел од средновековната историја на Амстердам е преплетен од мрежа на канали кои се протегаат во концентрични полукругови.

Амстердам е најголемиот и главен град на Холандија и еден од најважните економски и културни центри на оваа популарна земја со лалиња.

Покрај бројните атракции, главната специфичност на градот се каналите кои всушност ги претставуваат главните патишта.

Трите главни канали – Херенграхт, Призенграхт и Кирсграхт, биле ископани во текот на 17 век во Златното доба на Холандија, во форма на концентрични ремени околу градот – познати како Грахенгордел.

Градот е основан во 12 век кога било мало рибарско село.

За време на големиот подем, градот стана важен трговски центар кога трговијата всушност ја надмина претходната основна професија на риболов.

Каналите штотуку служеа и како станбена област и како простор за сообраќај и трговија.

Денес, градот има 165 канали чија должина е околу 100 км, а над овие канали се изградени 1281 мост. Заедно со дворците и фасадите на зградите, не е ни чудо што тој ја фаворизира Венеција на северот. Исто така, УНЕСКО ги вклучи на својата листа на светско наследство.

Ако некогаш сте се запрашале зошто зградите во Амстердам се тесни, сега ќе ви објасниме.

Имено, во времето на изградбата на каналот, тие сè уште биле во подобра позиција, а колку е поголема фасадата, толку е поголем данокот. Затоа се најде изградбата како решение тесни згради со големи прозорци за подобра светлина.

Многу од нив сè уште имаат јадица на горниот дел, што се користеше за складирање на стоки доставени од каналите до последниот кат, со цел да се заштити стоката во случај на поплавување.

 Поради љубопитноста на туристите, во Амстердам има нуркачи кои се достапни 24 часа на ден. Пожарникарите истакнуваат дека секоја година во каналите паѓаат меѓу 30 и 40 автомобили. Сепак, дури и повеќе велосипеди завршуваат во вода (до 15.000 годишно)

Дали градот смрди на канали?

Иако многумина мислат дека со влегувањето во овој град ќе влезат во облак чад од марихуана, има и такви кои се малку пореални и се сеќаваат на потенцијално подоминантниот мирис. До почетокот на 20 век, каналите не беа чисти и тоа се рефлектираше во непријатни мириси во воздухот.

Сепак, откако локалните власти вложија многу напори за прочистување на водата, каналите повеќе не шират непријатни мириси.

Дали има ајкули во каналот?

„Каде што живеам, има ајкули во каналите, затоа прашувам“, вели еден Австралиец.

Но, треба да имаме разбирање за нашите трауми и смирено да објасниме – нема ајкули, но нема и пливање.

Пливањето не е дозволено?

Иако водата е почиста од порано, сепак не е доволно чиста за пливање, а каналите служат како правци за чамци и кајчиња.

Постојат посебни места за пливање во градот и само една официјална пригода: градско пливање во Амстердам. Тоа е ден од годината кога можете да пливате маратон со други за хумани цели. Градот го користи како реклама за квалитетот на водата, но претходно се преземаат мерки на претпазливост.

Водата се испитува за бактерии и датумот на пливање се одредува во зависност од временските услови. Кралицата Максима од Холандија се обиде и со пливање во каналот во 2012 година и како дел од маратонот.

Дали има риби во каналите?

Да! Преовладуваат костур и штука, и не е невообичаено да се видат рибари како ловат покрај каналите.

Дали водата замрзнува во каналите?

Да, но ретко. Кога тоа сепак ќе се случи, лизгалките стануваат нови велосипеди. Тоа е убава глетка на баби и дедовци како самоуверено лизгаат и се опуштаат низ градот и сопствениците на кучиња чии миленици лизгаат повеќе отколку што одат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris