ИЛУЗИЈАТА КОЈА ГО ПОЛУДЕ ИНТЕРНЕТОТ! Погледнете што се случува кога ја гледате оваа фотографија 20 секунди! (ВИДЕО)

10 јануари, 2021
opticka

Тест за вашите очи.
Оптичката илузија од 1985 година, која покажува како слепите лица ги гледаат боите, започна да се споделува на социјалните мрежи.

Тоа е илузија што го прикажува британското знаме во жолто-зелена комбинација на бои, со црна точка во центарот на сликата. Објаснува како да се гледа точка 20 секунди.

По 20 секунди, сликата исчезнува, но после тоа, на повеќето луѓе им се чини дека британското знаме се појави на бела позадина во неговите традиционални бои – црвена, сина и бела.
Оптичката илузија се објаснува со едноставна теорија на три рецептори. Според оваа теорија, човечката мрежница содржи три рецептори на бои, наречени конусни клетки, кои апсорбираат различни бои од спектарот.

Кога гледаме зелено подолго време, сино-зелените рецептори се уморуваат и реагираат помалку од вообичаено на белиот екран, но црвените рецептори кои не беа во употреба, реагираат нормално. Затоа, се чини дека по 20 секунди гледаме црвено на бела позадина. Во исто време, жолтиот дел од сликата ги заморува рецепторите за црвена и зелена боја, па по 20 секунди остануваме со сина боја.

Кога сликата исчезнува, односно останува белата позадина, само рецепторите на сината боја работат нормално, што доведува до тоа да биде доминантна боја што ја набљудуваме.

Оваа илузија покажува како слепите лица, чии рецептори се помалку чувствителни на една од овие три бои, можеле да ги видат боите, но се забележува дека не можеме со сигурност да знаеме како навистина ги перципираат.

Илузијата беше објавена уште во 1985 година, а BBC за прв пат ја објави на социјалните мрежи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber