ИМА ЛИ КОРИСТ ОД СУПЛЕМЕНТИ? Ако земате мултивитамини секој ден, ќе бидете изненадени од она што се случува во вашето тело

6 февруари, 2021
ThinkstockPhotos-589950324-900x500_1000x0

Кога размислувате за најдобрите начини да бидете што е можно поздрави, големи се шансите да се одлучите за некои промени во животниот стил, вклучувајќи: урамнотежена исхрана, редовно вежбање, најмалку осум часа сон навечер и дружење со луѓето што ги сакате.

Сите овие работи се клучни за одржување на добро здравје, велат експертите од клиниката Мајо. Но, мултивитамини исто така можат да помогнат.

Доколку не сакате да јадете кељ или бриселско зелје, проверете дали ги добивате хранливите материи неопходни за нормално функционирање на организмот и кои можат да ви помогнат да живеете долг и здрав живот.

Покрај тоа, земањето мултивитамин дневно може да ви помогне додека влегувате во средните години, вели овластениот личен тренер Серхио Педемонте.

Како што стареете, вашето тело ја губи способноста да апсорбира хранливи материи, така што дополнителен додаток во исхраната ќе ги заштити вашите органи, нервниот систем и кожата.

Понатаму, постарите луѓе во просек земаат повеќе лекови кои можат да ја попречат апсорпцијата на хранливите материи, па затоа земањето мултивитамин секој ден заедно со овие лекови помага да се зајакне здравјето без никакви последици.

“Ако очите се навистина огледало на душата, тогаш треба да им посветите најголема грижа. Ако земате мултивитамини секој ден, го намалувате ризикот од болести на окото и сенилна дегенерација.

Минерали за интензивна боја

Силни антиоксиданти како витамини Ц, Е и А; цинк и бета-каротен, кои содржат мултивитамини, го подобруваат здравјето на очите. Витаминот А помага да се задржи рожницата чиста и е протеинска компонента која е важна за визуелната чувствителност при слаба осветленост.

Витамините Ц и Е се моќни антиоксиданти кои се борат против слободните радикали од околината. А борбата против слободните радикали значи дека се заштитувате од оксидативен стрес, што може да му нанесе голема штета на нашето тело “, вели имунологот д-р Лина Великова.

Minerali za intenzivnu boje
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber