Тесто за путер и мафини со ѓеврек за одличен појадок: Меки како памук, сигурно ќе ви успејат! (ВИДЕО, РЕЦЕПТ)

6 февруари, 2021
241265_puter-testo_ls

Ние ви носиме рецепт за меки колачи во форма на рози или извртени ѓевреци. Можете да направите некои други форми, тестото е апсолутно прилагодливо за имагинацијата, но не заборавајте да гипремачкате со путер.

Р


Состојки:

200 мл млеко
200 мл вода
50 мл масло
1 лажица шеќер
10 гр сув квасец
1 лажица сол, до 1,5
2 јајца
800 грама брашно + посипете
125 грама путер /

Подготовка:

Истурете топло млеко и вода во една чинија.
Додадете шеќер, квасец и малку брашно и промешајте.
Потоа, додадете масло, едно јајце и една белка, па малку повеќе брашно и на крај сол, и потоа сè добро измешајте.
Продолжете со мешање што е можно подолго, и на крај месете го тестото, постепено додавајќи брашно.
Кога тестото ќе се замеси и е малку лепливо, додадете 40 гр путер и добро исцедете го тестото со рацете, така што путерот е добро вметнат во тестото. Тестото е сè уште меко, но не лепливо.
Покријте го со крпа и оставете го еден час на топло место.
Измешајте го тестото, па поделете го на онолку делови колку што сакате да добиете, во зависност од тоа дали сакате да биде поголемо или помало.
Секое парче тесто обликувајте го во топче, затворете го дното и наредете ги сите.
Земете една топка одеднаш, истегнете ја нагоре и надолу со прстите, а потоа превртете ја во елипса со сукалка.
Премачкајте со малку путер, повлечете со нож или машина за пица по тестото за неколку редови, но не сечете до крај.
Свртете се косо, а потоа фатете ги краевите со рацете, истегнете се малку, па завртете се во круг.
Се редат на плех и се оставаат да отстојат 20 минути.
По 20 минути, додадете една лажица млеко во жолчката од јајце, изматете го и премачкајте го пецивото со путер.
Загрејте ја рерната на 200 степени, а потоа ставете го пецивото да се пече 20 минути или додека не зарумени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber