Израдувајте го семејството со вкусен доручек: Вкусни колачи со кисела павлака, семе од лен и чија!

9 јануари, 2021
198981_134089-profimedia0136234105-ls_ff

Направете вашата куќа да мириса на свежо тесто.

Состојки:

900 гр брашно, 1 јајце, 300 гр путер или маргарин 2,5 лажички сол, 500 гр павлака, 2 прашок за пециво (20 гр) јајце за обложување, сусам, ким, лен, чиа.

Подготовка:

Изматете го јајцето и додадете го стопениот и изладен путер, павлаката и солта. Измешајте добро и измешајте со брашно и прашок за пециво. Оставете да отстои околу 20 минути во фрижидер или 10 минути во замрзнувач.

Се шири со сукало, дебело 1 см или колку што сакате, премачкајте со изматено јајце и исечете го на решетки.

Печете на 200 степени околу 30-35 минути за посилни печени колачи, и 20 минути за слабо печени колачи.

ll
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber