Како да ослабете и да ја задржите посакуваната тежина по природен пат и во рекордно време: Сонома диетата го решава проблемот!

13 април, 2021
920795_profimedia0269062111_ls

Што е диетата Сонома? Тоа е програма за слабеење развиена од регистриран диететичар и автор д-р Кони Гатерсен. Се состои од три различни фази кои стануваат помалку ограничувачки како се доближувате и ја достигнувате целната тежина и ви помага да ја надминете зависноста од шеќер и да ја задоволите вашата желба за слатки со здрава храна, за време на остатокот од програмата.

Диетата Сонома е поделена на три различни фази наречени бранови. Првиот бран е најкраток и најрестриктивен, по што ограничувањата постепено се ублажуваат. Секој бран се фокусира на следниве 10 „моќни јадења“: боровинки, јагоди, грозје, брокула, пиперки, спанаќ, цели зрна, маслиново масло, домати, бадеми.

Овие намирници ја формираат основата на исхраната, бидејќи се минимално термички обработени и се богати со важни хранливи состојки како витамини, минерали, влакна и здрави масти.

Се препорачуваат три оброка на ден и ужинка само доколку е потребно. Нема потреба да броите калории, но контролата на големината на порциите е основа на оваа диета. Бран 1 е првата и најрестриктивната фаза на диетата Сонома. Трае 10 дена и е дизајниран да поттикнува брзо губење на тежината, да ви помогне да се ослободите од шеќерот и да научите како да ги контролирате големините на порциите.

Во овој бран ќе ги елиминирате сите следни намирници: мед, бел шеќер, јаворов сируп, слатки, џем, газирани, пица, рафинирани житарки: бел ориз, бел леб и рафинирани житарки, масти: маст, маргарин, мајонез, кремасти додатоци и повеќето масла за јадење (освен екстра девствено маслиново масло, масло од репка и масло од ореви), млечни производи: јогурт (сите видови), полномасни сирења и путер, одредени овошја: банана, манго, калинка и праска. Од зеленчук не се дозволени: компири, пченка, грашок, кисели краставички, артишок, моркови и цвекло. Вештачки засладувачи или каков било вид алкохолни пијалоци не се дозволени. Иако оригиналната диета Сонома ги забрануваше сите плодови за време на Бран 1, ревидираната верзија дозволува една порција овошје од одобрената листа. За време на 1-виот бран и за време на целата програма, се дозволува зеленчук: праз, аспарагус, целер, карфиол, брокула, домати, спанаќ и пиперки, овошје (една порција на ден): јагоди, боровинки, јаболка и кајсии, порции од цели зрна на ден ден): овес, див ориз и леб од цели зрна, тестенини и житарки за појадок.

Од млечни производи, дозволено е нискомаслена урда, пармезан, обезмастено млеко. Извори на протеини можат да бидат јајца (1 цело и 2 белки дневно), морска храна, грав (ограничено на 1/2 чаша или 30 грама на ден) и посни парчиња говедско, свинско и пилешко. Од маснотии (до три порции на ден) се дозволени: екстра девствено маслиново масло, бадеми, авокадо, путер од кикирики без шеќер и ореви. Може да се консумираат црно кафе, незасладен чај и вода. Бран 2 започнува по првите 10 дена од диетата. Трае значително подолго од Бран 1, бидејќи има за цел да остане во него додека не ја достигнете целната тежина. Целата храна дозволена за време на Бран 1 сè уште е дозволена во текот на оваа фаза, но одредени претходно забранети јадења повторно се воведуваат. Во зависност од изборот на храна, можете да јадете до 1.500-2.000 калории за време на Бран 2. Имајте на ум дека оваа бројка е само проценка, бидејќи броењето калории не е дел од диетата Сонома.

Во Бран 2, можете повторно да ги воведете следниве храна: црвено или бело вино, 1 чаша на ден, целиот зеленчук, освен бел компир, овошје, јогурт без маснотии, темно чоколадо и десерти без шеќер. Делови од овошје и зеленчук со висока содржина на јаглени хидрати, како што се банани и сладок компир, се ограничени на една порција на ден, додека храната со пониски јаглени хидрати може да се јаде почесто. Бран 2 вклучува редовно вежбање.

Бран 3 е во основа фаза на одржување на диетата Сонома. Повеќето од правилата на 2-риот бран сè уште важат, но има поголема флексибилност и неколку дополнителни опции за храна. Влегувате во оваа фаза откако ќе ја достигнете целната тежина. Бран 3 дозволува некои видови храна со поголема содржина на јаглени хидрати и масти, како слатки, овошни сокови, рафинирани житарки, млечни производи со полни маснотии и бел компир, но тие треба да се консумираат многу ретко, 1-3 пати месечно. Ако забележите дека вашата тежина се враќа, се препорачува да се вратите на 2-от бран сè додека повторно не ја достигнете саканата тежина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris