Како може вирусот Западен Нил да биде фатален?

22 јануари, 2021
komarac-3-460x0

Климатските промени, интензивниот меѓународен сообраќај, ширењето на вектори на нови географски области, почестото изложување на луѓе на диви животни и инсекти, се причините за ширење на болести кои се појавуваат, а меѓу нив е и треската Западен Нил (WNN) пренесена од комарци. Таа е предизвикана од заразени женски комарци, а симптомите се појавуваат кај луѓето три до 14 дена по убодот.

Отпрвин се сметаше дека овој вирус се пренесува само од азиски комарци-тигари, меѓутоа, кога оваа треска за првпат беше дијагностицирана во Србија во 2012 година, се покажа дека тие се заразени во нашата земја и дека се пренесува од домашниот кулекс пипинес комарец.

Симптоми

Патем треската Западен Нил е вирусно заболување кое се пренесува со залак на заразен комарец. Повеќето заразени лица, 80 проценти, немаат никакви симптоми или знаци на болеста. Кај мал процент на заразени лица, околу 20 проценти, симптомите потсетуваат на грип, со ненадеен почеток на треска, главоболка, болки во мускулите и зглобовите, замор, благ минлив осип и лимфаденопатија (зголемени лимфни јазли).

Тешка клиничка слика

Кај мал број луѓе, сериозни симптоми се појавуваат во форма на тешки воспалителни болести на централниот нервен систем. Таква сериозна клиничка слика се јавува кај едно од 150 заразени лица, а почеста е кај луѓе на возраст од 50 години и повеќе, а најчесто кај лица постари од 75 години.

Во рамките на тешката клиничка слика, што може да има фатални последици, се јавува асептичен менингитис или енцефалитис, односно невроинвазивна форма на болеста, за која е потребна хоспитализација. Тие исто така доживуваат главоболка, вкочанет врат, ступор (тапост), дезориентација, кома, треперење, конвулзии, мускулна слабост и парализа. Хроничните пациенти, особено кардиоваскуларните, се изложени на ризик да развијат потешка форма на болеста.

И луѓето кои се борат со инфекцијата, откако страдаат од неа, можат да развијат долгорочни последици, како што се замор, губење на меморијата, тешкотии при одење, мускулна слабост и депресија.

Со цел да се потврди случајот на инфекција со вирусот Западен Нил, со клиничка слика на менингитис, енцефалитис и менингоенцефалитис, потребно е да се потврди присуството на соодветни антитела во цереброспиналната течност кај заболениот пациент.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber