Каква оаза! Лековитото езеро околу кое никна село „со 5 ѕвезди“

14 октомври, 2021
62174171-huacachina-peru (1)

Хуакачина е оаза во пустината во јужен Перу, на десетина минути од градот Ика и пет часа од главниот град Лима. Тоа е село изградено околу природно езеро, опкружено со палми и монументални песочни дини.

Во 1940 -тите, таа стана популарна бања за богати Перуанци кои тука побараа засолниште од реума, артритис, астма и бронхитис. Имено, една локална легенда вели дека езерото има лековита моќ и дека решава разни видови на болести за оние што се капат во него.

Во 1950 -тите, туристичката атракција Хуакачина почна да опаѓа и беше напуштена со децении. Работите почнаа да се вртат на подобро кон крајот на милениумот, кога разни инвеститори почнаа да нудат можност да се види ова чудо во пустината во баги возила.

Со текот на времето, тука се изградени ресторани кои нудат се, од класична перуанска кујна до италијански пици. Во прилог на возење buggy, исто така можете да пробате да сурфате на песок овде или да направите спектакуларни фотографии пред прекрасни песочни дини. Затоа денес Хуакачина ја посетуваат луѓе од сите генерации.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris