Keто диетата е голем тренд, но експертите ја прогласија за една од најлошите, еве и зошто!

10 јануари, 2021
keto

Медитеранската диета е прогласена за најздрава четврта година по ред и лесно е да се придржувате до слабеење затоа што не ограничува калории или подразбира „строго“ планирање на оброците.


Секоја година, порталот US News & World Report ги проценува диетата и диетите од претходната година и објавува кои се најдобрите за следната година: и четврта година по ред, медитеранската диета е прогласена за најдобра.

Таа, изјавија нутриционистите за US News & World Report, помага да се спречат многу хронични болести и придонесува за долговечност, така што оваа година беше прогласена не само за најдобра во целина, туку и за најздрава, најлесна за придржување, најдобра за дијабетес, најдобра диета од растително потекло и најдобра диета за срцето.

Диетите се класифицираат во седум категории и се проценува нивниот нутритивен интегритет, леснотијата на придржување, потенцијалот за долгорочно и краткорочно губење на тежината, безбедноста на исхраната и можните несакани ефекти и потенцијалот за спречување на болести како што се срцеви заболувања и дијабетес.

Петте најдобри заеднички диети се дека сите тие се богати со овошје, зеленчук, цели зрна и здрави масти – објасни диететичарот др. Кети Билс од Универзитетот во Јута.

Медитеранската диета, вели Билс, во голема мера се потпира на морска храна, свежи производи, цели зрна, ореви, семиња и умерено пиење вино, а неговиот концепт доаѓа од земјите што граничат со Средоземното море, каде што луѓето низ историјата биле генерално здрави. нахранети. Во некои од овие земји постојат и таканаречени „сини зони“, региони со најздраво и најдолговечно население. Познато е, вели диететичарот, дека медитеранската диета е богата со витамини и други важни хранливи материи како што се влакна и полифеноли – растителни соединенија кои помагаат да се заштитат од разни болести – и се покажа дека го намалува ризикот од дијабетес, штити од некои видови на рак и од раното опаѓање на когнитивните функции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber