Која е нивната тајна? Во оваа земја, и покрај короната, смртноста е помала отколку во претходните години!

10 јануари, 2021
тајна

Ново истражување открива дека Нов Зеланд направи дури и повеќе од тоа да ги задржи ниските стапки на зарази, истовремено избегнувајќи го високиот процент на смртни случаи од други причини што ја погодија државата во последниве години.

Податоците сè уште не се достапни за целосно откривање на причините, но научниците кои го забележале овој факт имаат неколку идеи.

Бидејќи е остров, изолацијата на Нов Зеланд му даде некои предности во контролирањето на заразни болести, но силниот фокус на туризмот значеше дека многу случаи на инфекција со Ковид-19 пристигнаа на бреговите пред да се препознае опасноста.

Владата реагираше со силно заклучување се додека не беше сигурна дека сите случаи се елиминирани. Кратките скокови на бројот на заразени, кога вирусот „избега“ од карантин, исто така беа брзо решени.

Во држава од 5 милиони луѓе, само 25 лица починаа од Ковид-19.

Некои други земји се обидоа да го копираат она што го прави Нов Зеланд, иако вообичаено им недостасуваше сочувство и јасност со кои премиерот Jacасинда Ардерн објави одлуки.

Оние кои се спротивставија на силната владина интервенција, особено карантинот, го сметаа Нов Зеланд како олицетворение на она што не треба да се прави.

Ова вклучува предупредувања за неповолни последици, економски и социјални, вклучително и дополнителни смртни случаи како што се самоубиство или семејно насилство.

Бројот на смртни случаи во Нов Зеланд падна на 123,4 на милион жители, што е за 11% помалку од претходните години.

Истрагите, обдукциите и пријавувањето траат време, така што анализата за причината за смртта сè уште не е достапна.

Никој веројатно нема да предложи затворање на земјите за да се повтори ова достигнување, но авторите сугерираат дека подетална анализа може да се покаже многу корисна, пишува IFL Science.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris