Лесно и многу корисно: Шест додатоци со кои водата прави чуда во стомакот!

2 јануари, 2021
voda

Чаша обична вода е најдобриот пријател на вашето тело, и може да стане уште покорисна ако на неа додадете зачини со лековити својства наведени подолу. Ќе добиете супер здрав пијалок за подобрување на варењето и за прочистување на организмот.

Овој корисен пијалок можете да го направите и во шише со вода и да го носите со вас на работа и да го пиете во текот на денот. Ќе биде вкусно ако додадете истовремено два зачини – сок од лимон и цимет, лисја од каранфилче и нане, сок од лимета и свежи краставици добро се комбинираат и пробајте други комбинации сами.

 1. Свежо исцеден сок од лимон или сок од грејпфрут
  Лимонот и грејпфрутот се одлични извори на витамин Ц, многу важен антиоксиданс кој помага во неутрализирање на слободните радикали во организмот. Тие се исто така добри прочистувачи на организмот и стимулираат варење.
 2. Свежи листови од нане
  Исто така, можете сами да одгледувате растение нане во градината, на балконот, и тоа ќе расте дури и ако го чувате внатре, само ставете го покрај прозорецот за да добиете доволно светлина. Нането ги активира плунковните жлезди и дигестивните ензими кои му помагаат на телото да ги апсорбира хранливите материи од храната. Поради своите смирувачки својства, помага при проблеми со стомакот.
 1. Каранфилче
  Покрај тоа што помага при проблеми со варењето, тој успешно се бори и со паразити кои можат да се најдат во човечкото тело.
  Ставете три до пет цели каранфилчиња во водата и оставете ги да стојат некое време за да ја дадат аромата на водата. Кога пиете вода, можете да го јадете каранфилчето, само внимавајте затоа што е доста зачинето.
 2. Корен од ѓумбир
  Ѓумбирот се користи со векови како лек за варење, грчеви, гадење и гасови. Покрај тоа, ја подобрува циркулацијата и има антиинфламаторно и антивирусно дејство.
 1. Парчиња свежа краставица
  Краставиците и даваат убав свеж вкус на водата, а бидејќи пливаат може да ги јадете додека пиете вода. Тие помагаат во отстранување на токсините од дигестивниот систем и го снабдуваат организмот со вода. Тие не само што содржат антиоксиданти и растителни влакна, туку исто така го зголемуваат производството на инсулин во панкреасот.
 1. Цимет
  Тој е одличен лек против габи и вируси и помага при варење. Промовира циркулација, распаѓање на мастите за време на варењето и регулирање на гликозата во крвта со забавување на времето потребно за храна од желудникот да влезе во тенкото црево. Ставете парче стапче цимет во вода и оставете го да отстои некое време за да ја вкуси водата.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris