Магични НОВОГОДИШНИ РИТУАЛИ: Повикајте среќа во Новата година!

2 јануари, 2021
магија

Иако традиционалните прослави варираат низ целиот свет, сè се врти околу фактот дека Новата година треба да донесе среќа, љубов, здравје, успех и да ги сврти животите на луѓето наопаку.

Русите сметаат дека последните 12 секунди од старата година треба да се минат во тишина и дека за тоа време сите треба да посакаат желба, додека Јапонците се надеваат на доаѓањето на Тошигами – нивниот бог на Новата година. Американците прават список на цели што треба да бидат исполнети до крајот на годината, а многу други нации се придржуваа до тоа. Овој ритуал е поддржан и од психолози затоа што треба да се потпреме на себе и на својата сила за да донесеме позитивни промени во животот. Може да бидат некои ситници или големи одлуки, но сите се чувствуваме вредни ако пречкртаме барем неколку ставки од таков список до следната година.

Бизнис и пари
Ако сакате вашиот бизнис да цвета следната година, направете нешто мало на првиот ден од Новата година, иако е празник. Исто така, обидете се да влезете во новата година без долгови. Треба да чувате паричник полн со пари во вашиот џеб, бидејќи празни џебови на новогодишната ноќ означуваат лоша финансиска година. Исто така, ставете пари во секој паричник во куќата, и чувајте ја банкнотата со најголемата апоен како амајлија до следната година. На полноќ, стиснете го во рака, ако сакате да имате многу пари. На почетокот на годината не позајмувајте пари или барајте заем.

  • На полноќ, вратите и прозорците треба да се отворат и што е можно повеќе врева за да се одвратат злите духови и демоните. Огномет и правење врева ќе го растераат злото и ќе донесат среќа.
  • До полноќ, жената треба да има шал или шамија на рамената, која ќе ја соблече потоа. На тој начин, сите болести и лоши настани ќе останат во старата година.

Новогодишна трпеза
Многу овошје, ориз, пченица и ореви треба да се стават на новогодишната трпеза, бидејќи тие симболизираат просперитет и изобилство. Преферираното јадење за Нова Година е свинско месо со зелка. Свињата е динамично животно, па се верува дека оние што јадат свинско за новогодишната ноќ ќе напредуваат следната година. Се верува дека Новата година треба да се дочека со богата трпеза, полн фрижидер и солидно снабдување со храна.

Совети за фенг шуи
На последниот ден од старата година, темелно исчистете ја целата куќа. Новата енергија ќе ја започнете со метење на секое парче мебел најмалку половина см во однос на претходната позиција. Купете нови украсни прибор и ставете ги на трпезариската маса бидејќи симболизира хармонија.

  • За новогодишната ноќ пожелно е да се носи нешто ново со неизбежната црвена долна облека. Ова привлекува loveубов и благосостојба.
  • Ставете празен куфер покрај вратата, ако сакате да заминете следната година.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber