Мали тајни за сексот: Левата страна на клиторисот е најчувствителна…

4 јануари, 2021
dreamstime-m-124874110


Иако целиот клиторис е полн со нервни завршетоци, неговиот горен лев квадрант е најчувствителен на дразби. Исто така, за време на овулацијата, жените сакаат повеќе секс отколку мажите


Според анатомијата на телото, не сите реагираат подеднакво на сексот, велат експертите. Како што сите сме различни висини и тежини, така и пропорциите, длабочините и ширините на нашите интимни области се различни. Ова е причината зошто сексот со партнер кој генерално има добра техника може да биде лош за вас.


Левата страна е почувствителна
Иако целиот клиторис е полн со нервни завршетоци, неговиот горен лев квадрант е најчувствителен на дразби, покажаа студиите. Се верува дека токму затоа е најудобна стимулација на клиторисот со кружни движења кои завршуваат на неговиот врв.


Игри без граници
Дека жените можат да доживеат оргазам засекогаш не е мит, велат експертите. Откриле дека нема ограничување на бројот на оргазми што жената може да ги постигне додека е сексуално стимулирана, иако ваквите интензивни активности можат да предизвикаат оток и печење на областа на вагината. За разлика од мажите, на жените не им е потребно закрепнување по оргазмот, а времето помеѓу секоја следна само се скратува.


Сите се поубави по сексот
После сексот, нивото на женскиот полов хормон естроген во крвта се зголемува, што ја прави косата да изгледа посјајна, кожата помазна, а очите поголеми и појасни.


За време на овулацијата, жените сакаат секс повеќе од мажите
Благодарение на природното влијание на вишокот машки полов хормон тестостерон во крвта, жените се исклучително расположени за секс за време на овулацијата. Исто така, тогаш има подобра циркулација на крв во гениталните области, што го олеснува постигнувањето оргазам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris