Месецот во годината во кој се случуваат најголем број разводи: Тогаш е кулминацијата на сè што е погрешно

1 јануари, 2021
raskid-830x0

Не е најсреќната вест за започнување на годината, но не е ниту урбан мит

Јануари со години неофицијално се нарекува Месец на разводи. Многу адвокати веруваат дека причината за овој тренд се сведува на една причина: празниците.

Луѓето не сакаат да се разведат за време на празниците. Ако паровите, особено оние со деца, започнале да размислуваат за развод пред празниците, тие одлучуваат да останат во брак до крајот на годината, за да може нивното семејство да ја има последната сезона на празници пред да раскинат.

Како што изјави за Reader’s Digest, главен правник во љубовната група Марнел, празниците доведуваат до зголемување на бројот на разводи во јануари на повеќе начини.

Нивото на стрес за време на празниците се рефлектира во бракот. Двојка што се бори да го одржи бракот честопати ќе го разгледа разводот како дел од самоевалуација на еден или двајцата партнери што доаѓа како новогодишно решение. Многу луѓе донесуваат новогодишни резолуции за да го редат својот личен живот во ред, дури и ако тоа вклучува раскинување на брак.

Други можеби се толку занесени во алтернативната реалност на убави светла, радосна музика и радост што веруваат дека навистина можат да се обидат да ја подобрат својата врска. Но, кога часовникот ќе удри на 1 јануари на полноќ, реалните проблеми повторно почнуваат да се натрупуваат како лавина.

Друга причина што луѓето се разведуваат во јануари се сметките, даноците и давачките, рече Марнел. Можеби сакате да ги решите сите правни проблеми пред крајот на годината.

Овој тренд не е само урбан мит, законодавците дефинитивно ја забележуваат јануарската разлика.

Универзитетот во Вашингтон спроведе студија која покажува дека повеќето разводи се случуваат во март. Ова може да се должи на временскиот јаз од неколку месеци од првиот состанок со адвокатот во јануари до подготовката и доставувањето на правните документи потребни за започнување на бракоразводна парница.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber