Не фрлајте презреани банани, тие се идеални за оваа едноставна и вкусна торта

12 јануари, 2021
1385986

Леб од банана со причина е американски класик меѓу колачите, едноставен и вкусен, а исто така е и совршена причина да не дозволите оние зрелите банани да завршат во ѓубре. Бонус е што ви требаат само 10 минути за да го подготвите.


Оваа торта е благодарна и за фактот дека веројатно ги имате сите состојки во вашата кујна во секое време, а единствено што треба да внимавате е бананите да се презрели. Лебот од банана е најдобар кога бананите се презрели и имаат темно кафеава кожа.

Потребни состојки:
110 гр путер
2 големи јајца
130 гр кафеав шеќер
60 мл млеко
лажичка екстракт од ванила
3 зрели банани
1 лажичка сода бикарбона
малку сол
половина чаша сецкани бадеми, ореви или лешници …
100 гр сецкано темно чоколадо
250 гр брашно

Тешко е да се одолее на брзото колаче со вашето омилено овошје, а за да се подготви потребни се само три минути


Подготовка
Загрејте ја рерната на 180 ° C и обложете го издолжениот калап со хартија за печење.

Измешајте го путерот (собна температура) со шеќерот и по неколку минути додадете ги јајцата и продолжете со мешање додека смесата не стане мазна.

Сега додадете млеко и екстракт од ванила во смесата и добро промешајте уште еднаш.

Скршете ги бананите со вилушка и додајте во смесата.

Во посебен сад измешајте ги сувите состојки: брашно, сол и сода бикарбона и додадете ги во смесата. Нежно мешајте додека не се соединат состојките и брашното повеќе не се гледа.

На крај, додадете мешано темно чоколадо и / или ореви во смесата ако сакате и нежно измешајте уште еднаш.

Истурете ја смесата во подготвениот калап и печете 50 до 65 минути. Врвот на тортата мора да биде карамелизиран и темно кафеав во боја, а чепкалката мора да биде сува кога ќе ја залепите и ја извадите од тортата. Времето за печење зависи од влажноста и количината на шеќер во бананите, па затоа е најдобро да се проверува колачот на секои 5 минути по 50 минути печење.

Колачот оставете го во калап најмалку 20 минути да се излади полека за полесно да го извадите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber