Недостатокот на сексуални односи може да ги предизвика овие 9 СЕРИОЗИ здравствени проблеми

18 октомври, 2021
Screenshot_6

Секој од нас имал периоди на сексуална апстиненција. Меѓутоа, не е исто произволно да се откажеш од секс – целибат, никогаш да немаш секс и да имаш редовен секс, а потоа да не го имаш долго време.

Покрај разбирливите психолошки последици – летаргија и депресија – подолг период на апстиненција од сексуален однос може да предизвика сериозни физички проблеми:

– Се чини дека вагиналните мускули се стегаат, се намалуваат – поточно, не можат лесно да се релаксираат, така што жената за време на сексот има впечаток дека е „повторно невина“.

– Постојат поголеми шанси за импотенција и рак на простата, што на некој начин го спречува сексот.

– Послаб имунитет – поголеми шанси за заболување и инфекција.

Послабо, „заспано“ либидо.

– Стрес – за кој е познато дека сексот е најдобриот лек, доведува до висок крвен притисок.

– Кардиоваскуларни проблеми.

– На луѓето кои апстинираат долго време им треба повеќе време за да ги „активираат“ своите полови органи.

– Некогаш се мислеше дека апстиненцијата ги прави луѓето поинтелигентни, но всушност важи спротивното: научниците докажаа дека сексот го стимулира растот на невроните во хипокампусот на мозокот.

– Предноста на апстиненција – ја намалува можноста за добивање на сексуално преносливи болести, но и инфекции на уринарниот тракт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris