Некои работи не можат да се сокријат: Како да откриете дали некој ви ја зборува вистината или ве лаже?

24 јануари, 2021
Lazov-1536x1036

Обрнете внимание на малите нешта, тие се клучни

Зборовите се важни, но нашите гестови се подеднакво важни и во комуникацијата, а говорот на телото може многу да му открие на внимателен набљудувач.

Истражувањата покажуваат дека во повеќето случаи, ние добиваме впечаток на соговорникот не врз основа на тоа што тој го зборува, туку врз основа на неговото однесување, изглед или енергијата што ја зрачи.

Затоа е многу важно да научите како да ги препознаете клучните знаци на невербална комуникација што можат да ви ги откријат и работите што соговорникот сака да ги скрие.

Малите нешта се клучни и тие можат да покажат, на пример, дали некој нѐ лаже или не.

Говорот на телото

Можете да откриете многу по нечиј став и движења. Ако некому челото му е збрчкано, тоа значи дека е под стрес. Стресот исто така го зголемува нивото на хормонот кортизол во организмот, а неговата голема количина предизвикува акумулација на масно ткиво и зголемување на телесната тежина, а маснотиите во тој случај се акумулираат околу половината.

Рацете прекрстени на градите откриваат дека човекот не е подготвен да помогне, односно зазеде одбранбен став кон вас. Правото стоење покажува дека лицето е динамично и оптимистичко, додека кривото стоење (на пример, потпирање на едната нога) открива досада и мрзеливост.

Брзата насмевка е претежно лажна, додека со искрено смеење, устата се протега и полека се враќа. Исто така, гребење на носот може да покаже дека некој е несигурен или неискрен во тој момент. Ако му пријдете на соговорникот, и тој направи чекор назад, тоа покажува дека сте влегле во неговиот личен простор, што го прави да се чувствува загрозен.

Дишење и очи

Опуштена личност ќе дише бавно и длабоко, а плитко и брзо ако е напната. Во случај на нервоза, дишењето може да се прекине и тоа значи дека лицето не сака да дознае нешто. Понекогаш тоа исто така укажува на голема срамежливост или дека другата личност крие нешто од вас. Оние кои дишат бавно, најверојатно ја кажуваат вистината.

Луѓето кои многу размислуваат имаат проширени зеници, но ако мозокот е преоптоварен, тие ќе се стеснат. Кога ќе запознаете некој нов, зеницата ќе се прошири и ќе знаете дека вашиот соговорник е неинтересен и не е заинтересиран ако неговите ученици наскоро се расплакаат.

Ако учениците останат проширени, тоа значи дека ти се допаѓаш и дека си интересен за него. Исто така, широките очи во комбинација со подигнати веѓи покажуваат интерес и позитивна енергија.

Погледот лево открива дека некој само размислува за минатото, и погледот надесно, фантазира, но и планира, на пример одговарање на прашање, што може да укажува на лажење. Гледањето надолу надесно може да значи дека некој ги доведува во прашање нивните чувства и гледа надолу лево, обидувајќи се да открие каков впечаток остава.

Начинот на зборување

Понекогаш треба да се посвети поголемо внимание на тоа како некој изговара зборови отколку на она што го зборува. Имено, нервозата ќе се открие со брзо зборување, а бавниот говор е знак на релаксација. Додека разговараат, луѓето несвесно ставаат акцент на некои зборови и токму на овие треба да се обрне внимание.

На пример, некој во разговор го потенцира зборот „проблем“ што може да укаже дека нешто го мачи и дека тој би сакал да го реши.

Без разлика дали ви е здодевно од вашиот соговорник и ако тој ве слуша само од учтивост, ќе препознаете со фактот дека тој ќе почне да гледа подалеку од вашите очи и да започне да се валка. Ако соговорникот зборува тивко, можно е да е несигурен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber