ПРИРОДАТА НУДИ НАЈДОБРИ РЕШЕНИЈА: Научниците тврдат дека црниот ким, најлековитото растение во Светот, спречува карцином, а еве како влијае на Коронавирусот

24 јануари, 2021
dreamstime_s_28009669_1000x0

Овој зачин не само што лечи болести, туку и ја спречува нивната појава во иднина

Црниот ким е едно од најлековитите растенија во Светот, а како лек се користи од 2-3 илјади години пред Христа. Нутриционистот Ана Тодоровиќ објаснува дека кимот има ефект на зајакнување на имунитетот, а се користи и за лекување на грип и настинка.

Постојат приказни дека црниот ким бил пронајден во гробот на Тутанкамон, што значи дека се користел за разни медицински третмани во антички Египет. Педаниус Диоскорид, еден од првите лекари на античка Грција што ја напишал првата книга за лековити билки, напишал дека црниот ким лечи главоболки, респираторни проблеми, забоболки и цревни паразити.

И денес се верува дека ова растение може да помогне во лекување на многу состојби и болести без нарушување на природната рамнотежа на организмот, што значи без никакви штетни последици. Црниот ким не само што лечи одредени болести, туку и го спречува нивното појавување во иднина.

Нутриционистички вредности

Црниот ким има висока хранлива вредност, содржи моносахарин, како и полисахариди кои не се направени од скроб и се многу добар извор на диетални влакна. Богато е со масни киселини, како незаситени како што се линолеинска и линолеинска киселина, попознати како омега 6 и омега 3 масни киселини. Токму поради нив, ова растение има многу корисен ефект и го одржува здравјето на мозочните клетки и ја промовира циркулацијата на крвта во мозокот. Содржи аргинин, што е многу важно за бремените жени и го поддржува развојот на бебето, а покрај тоа, богат е и со каротин, кој се претвора во витамин А во црниот дроб, проследен со калциум, железо, натриум и калиум.

Поради компонентите на аскорбинска киселина, кверцетин и лутеин, црниот ким има многу моќни антиоксидантни својства и ги неутрализира слободните радикали во организмот, а многу студии покажаа дека има превентивно дејство врз карцином, мозочен удар, ги зајакнува и стабилизира крвните садови.

Се верува дека црниот ким може да третира болести како што се бронхијална астма, ревматизам и воспалителни состојби во телото. Со векови, им се препорачува на мајките што дојат за подобро производство на млеко. Ги ублажува симптомите на болести на дигестивниот тракт и го зајакнува имунитетот, додека маслото од црн ким се користи за многу кожни болести како егзема и чиреви, а се користи и за лекување на грип и настинка.

Чаша вода со ким наутро може да го стимулира метаболизмот и да го регулира варењето на храната. Спречува дијареја, гадење и надуеност.

Ги отстранува токсините

Кимот е богат со антиоксиданти кои му помагаат на организмот да се ослободи од токсините. Стимулира здраво функционирање на внатрешните органи, особено е корисно за црниот дроб.

Го зајакнува имунитетот

Кимот е богат со железо, што позитивно влијае на имунитетот. Шолја чај ким му дава на организмот повеќе од седум проценти од препорачаната дневна количина на железо, а исто така е богата со витамини А и Ц.

Пред респираторниот систем

Кимот има антиконгестивни својства, така што неговото консумирање може да помогне во разредување и испуштање на слуз во белите дробови. Неговите антисептички својства помагаат при уништување на микробите кои предизвикуваат настинка и кашлање.

Овој пијалок станува сè попопуларен во светот, бидејќи промовира губење на тежината. Потребно е само да се остават две лажици семе во вода преку ноќ, и да се готви наутро. Вирусот се пие со половина исцеден лимон, на празен стомак секое утро две недели.

За слабеење, може да измешате лажичка ким во прав со пет милилитри јогурт.

Масло од црн ким

Многу луѓе тврдат дека маслото од црн ким е најдоброто нешто што можете да му го дадете на вашето тело. Иако црниот ким се користи во медицината илјадници години, само во последните 40 науки тој се посвети малку повеќе на истражување на неговите лековити својства, и оттогаш новите информации не престануваат да пристигнуваат. Некои дури веруваат дека може да се користи за лекување на многу сериозни болести како што се рак или ХИВ

Д-р Хвида Арафат спроведе студија во која користеше црн ким за лекување на пациенти со рак на панкреас, а резултатите беа неверојатни, дури 80 проценти од клетките на ракот починаа по овој третман. Д-р Арафат исто така рече дека се покажало дека неговото дејство е ефикасно против канцерогени заболувања на простатата и дебелото црево.

Како се користи масло од црн ким

Многу е важно да пронајдете органско, ладно цедено масло кое не содржи никакви додатоци. За зајакнување на имунитетот земете една лажичка од ова масло измешано со мед или свежо исцеден овошен сок пред појадокот. Ако се борите против канцерогени заболувања, земете три лажички на ден, но секако, заедно со терапијата пропишана од вашиот лекар и здрава исхрана. За да го подобрите дејството на маслото од црн ким, земете го заедно со свеж лук како превенција за многу болести.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris