Неколку сензационални патувања кои ќе ја зачинат 2021 година

5 јануари, 2021
6b378fc149b81dd484ba0220c979723fba83ca09

Да с надеваме дека 2021 година, што се однесува до патувањата, ќе биде подобра.

Годината 2020 беше тешка, па на сите ни треба сериозен одмор. Иако во моментов не е дозволено патување, сепак можете да испланирате однапред за остатокот од 2021 година. Затоа, средете ја таа листа и со ѕвезна означете ги најневеројатните дестинации во Светот.

1. Комбинирајте ги Рио, Игуазу и Буенос Аирес

„Бедна, сиромашна Нијагара! Тоа е она што го извика Елеонор Рузвелт, тогашната прва дама на САД, зачудувајќи се на јужните американски водопади во Игуазу. И не е ни чудо: ликвидација долж аргентинско-бразилската граница, овие засилени катаракти се најголемите на Земјата, долги 2,7 милји. Во Рио де Жанеиро, ќе ја видите плажата Копакабана и возите до статуата Христова, пред да се нурнете во сцените на танго, фудбал и стек во Буенос Аирес.

Iguazu waterfalls in Argentina, view from Devil’s Mouth. Panoramic view of many majestic powerful water cascades with mist and clouds. Panoramic image of Iguazu valley with stones in water.

2. Шри Ланка

Контики – чии турнеи за мали групи се наменети за оние на возраст од 18 до 35 години – дебитираа во ајурведскиот велнес рентариум во Шри Ланка за три дена. Вклучувајќи јога на плажа, третмани и час за здраво готвење, домаќините се овластени терапевти. За тоа време, патниците ќе го видат забот на Буда, ќе се сретнат со слонови, ќе вкусат чај, ќе го видат приморскиот град Гале и ќе го посетат проектот за зачувување на желките.

3. Малдиви

Заменете ја пеколната 2020 година со небесните Малдиви 2021 година. Овој архипелаг е крунисан како „водечка дестинација на Светот“ на неодамнешните Светски награди за патувања, составен од тропски атоли, граничени со брегови на бел песок и корални гребени. На еден особено богат атол се наоѓаат Emerald Maldives- што е и самото „Водечко ново одморалиште“ на истата церемонија – гостите се услужуваат по all-inclusive тарифи. Иако цените изгледаат стрмни, фактот дека сè – неограничено јадење во четири ресторани, сите пијалоци, мини барови, спортови на вода, тенис, патувања со брод што забележуваат делфини – освен покриени спа-третмани, значи дека навистина можете да се опуштите.

4. Австралија

Поради својата оддалеченост, Австралија е вистинска желба на сите љубители на патувањето. Постојат многу причини да се оди на оваа дестинација: на пример, на воведно двонеделно патување, можете да се упатите кон густиот Сиднеј – неговиот познат хоризонт со Операта и пристаништето мост – пред да го посетите култниот Улуру, како и да го посетите Големиот корален гребен. Исто така, ако обожавате авантури, започнете авантура со крстарење низ вода полна со крокодили и обиколки на винарии.

the scenery of sydney opera house

5. Кенија

Ако сте љубител на сафари, тогаш ова место е добро од две причини – прво: Националните паркови Масаи Мара и Амбосели ќе бидат празни поради сегашната пандемија и второ: Амбосели – огромна област на мочуриштата – беше сведок на зголемување на слоновите бебиња во 2020 година.

An elephant family walking in front of Mt. Kilimanjaro

6. Планина Килиманџаро

„Ќе го сторам тоа еден ден.“ Ако некогаш сте ветиле дека ќе го преминете највисокиот врв во Африка, можеби 2021 година е вистинското време да го сторите тоа. Во нормална година, милиони луѓе ја минуваат оваа рута секоја година. Тука ќе наидете на прашума, алпска пустина, глечери и ограничување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris