Неколку знаци за зголемување на телесната тежина поради тироидната жлезда: Овие симптоми се јавуваат!

31 јануари, 2021
240783_shutterstock-1404289955_ls

Ако сте собрале неколку вишок килограми, тоа може да се должи на нездрави навики во исхраната и недоволна физичка активност, но може да биде и резултат на бавна функција на тироидната жлезда, која професионално се нарекува хипотироидизам. Во оваа состојба, тироидната жлезда не произведува доволно хормони што му се потребни на телото за правилно функционирање, што резултира со метаболички проблеми.

Хипотироидизам е многу почест отколку што можете да замислите. Дури 4,6 проценти од американската популација страдаат од хипотироидизам и се верува дека неколку милиони луѓе страдаат од оваа состојба, дури и без да бидат свесни за тоа.

Постојат многу симптоми на хипотироидизам, а гоењето е едно од најчестите.

„Пациентите со хипотироидизам имаат забавен метаболизам воопшто и има намалување на работата на базалниот метаболизам“, вели ендокринологот Решми Сринат од познатата здравствена организација во Њујорк, Монт Синај.

Овие можат да бидат знаци дека страдате од хипотироидизам:

  1. Постојано сте уморни

Тешко е да се разбудите, дури и ако сте спиеле доволно добро? Поспаност, постојан замор и недостаток на енергија се поврзани со многу состојби, но исто така се силно поврзани со хипотироидизам. Во овој случај, премалку тироиден хормон во крвотокот значи дека клетките не добиваат доволно „сигнали за да се разбудат“, така да се чувствувате истоштено. Можеби имате и впечаток дека немате сила за вежбање, но всушност, со зголемување на физичката активност, можете да го намалите чувството на замор и да го подигнете нивото на енергија.

  1. Постојано чувство на болка во мускулите

Ако страдате од болка во мускулите, од која не можете да се ослободите за неколку дена, тоа исто така може да биде проблем со тироидната жлезда. Оваа жлезда лачи хормони кои го контролираат метаболизмот, вклучително и начинот на кој телото ја претвора храната во енергија. Помалку хормони кои го контролираат метаболизмот значат и забавен метаболизам и проблем со горење енергија, што предизвикува болка во мускулите. За да се справите со овој проблем, можете да направите вежби како пливање и да го зголемите внесувањето храна богата со омега 3 масни киселини.

umor, umorna žena

  1. Постојано заборавате

Знаете дека требаше да направите нешто денес, но не се сеќавате на што? За тоа може да го обвините лошиот сон, стресот, возраста, но и тироидната жлезда. Премалку тироиден хормон може да биде причина за заборавот и слабата меморија. Недостатокот на овие хормони забавува сè, дури и невролошките функции.

  1. Зголемен холестерол

Иако први доаѓаат на ум проблеми со срцето, високиот холестерол може да биде знак за проблем со тироидната жлезда.

  1. Намалена сексуална желба или нејзино целосно отсуство

Ова може да биде друга последица од проблеми со тироидната жлезда. Поради поврзаноста помеѓу функцијата на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди, органите што ги контролираат половите хормони, меѓу другото, преку регулаторите на хипоталамусот и хипофизата, ниското ниво на тироидниот хормон може да влијае на намаленото ниво на полови хормони.

  1. Расположение, меланхолија, депресија

Иако не е примарен симптом, чувството на изразено незадоволство и незадоволство може да биде пропратен ефект на хипотироидизам. Д-р Сринат објаснува:

„Депресијата може да биде поврзана и со други симптоми на хипотироидизам како што се замор, мускулна слабост, летаргија и тешкотии во концентрацијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris