Нема да забележите колку килограми ќе изгубите: Неочекувани активности кои согоруваат калории!

8 февруари, 2021
de bel

За среќа, не секогаш ви е потребна теретана. Дури и некои активности на кои дури не гледате како на физички тешки задачи можат да стопат калории.

Градинарство
И покрај тоа што е зима, секогаш треба да се работи во градината. Три часа градинарство вреди еден час поминато во теретана. Покрај тоа што останувате на чист воздух како градинар, може да стопите помеѓу 150 и 400 калории за еден час, во зависност од тежината на задачата.

Шетање на кучето
Најдобриот пријател на човекот мора да излезе да направи мокрење, а одлична вест е што можете да стопите околу 200 калории за време на едночасовно прошетка низ населбата.

Куќа работи
Кога гостите ќе заминат, во куќата ќе има некои задачи што можете да ги искористите за да потрошите до 300 калории за еден час. Вакуум, прашина, измијте ја бањата и подовите, а линијата ќе ви се заблагодари.

Перење автомобили
Колку што е потребно за темелно чистење на автомобилот надвор и внатре, може да стопите до 500 калории.

Гледање телевизија
Имаме добри вести за оние кои навистина не сакаат да прават ништо друго освен да лежат пред ТВ. Гледањето на омилениот филм или серија за еден час ќе ве стопи од 60 до 70 калории. Само внимавајте да не грицкате храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber