Очила од иднината: Тие ја менуваат диоптријата со „клик“ на копче! (ВИДЕО)

14 јануари, 2021
очи

На CES 2021, американската компанија Вој ја претстави најновата генерација „паметни“ очила, кои можете да ги користите за читање, возење, гледање телевизија и други активности.

Значи, времето на избезумено пребарување на соодветни „очи“ помина, бидејќи со вртење на специјално копче, ја исправувате диоптријата од -5 на +2.

„Ако имате проблем да се фокусирате на објекти на далечина и да ги соблечете очилата за да користите мобилен телефон, Вој нуди решение“, вели производителот.

Нов проект „Паметните“ очила дебитираа на Кикстартер на почетокот на 2020 година, додека испораката на првите примероци започна на крајот на годината.

Нивната цена е 79 долари, а компанијата подготвува и прилагодливи очила за сонце, кои ќе се продаваат за 200 долари.

На следното видео, ќе научите како работи технологијата Voy:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris