Од фреквенција до техника: Како мастурбацијата влијае на самиот секс?!

1 февруари, 2021
seks

Повеќето жени кои мастурбираат и ги извршуваат истите техники и активности во сексот со партнерот се посреќни со сексот и имаат помалку проблеми со оргазмот, покажа истражувањето.

Дури 40 проценти од жените имаат потешкотии во постигнување оргазам за време на секс со хетеросексуален партнер, според студијата од 2019 година, испитувано дали постои врска помеѓу навиките на мастурбација и задоволството од сексуалниот партнер.

Се покажа дека фреквенцијата на женска мастурбација не е во корелација со ова, но истражувачите откриле дека оние жени кои повторуваат активности што ги возбудуваат и доведуваат до оргазам во „соло“ акција и во партнерство се позадоволни. Тие имаат помалку потешкотии во постигнувањето оргазам во сексот со партнерот.

Студијата е објавена во „Џурнал за сексуална медицина“.

„Многу жени, можеби дури 30 до 40 проценти од нив, имаат тешкотии да достигнат оргазам за време на сексуален однос со хетеросексуален партнер, особено ако примарната форма на стимулација се случи преку вагинален однос“, вели авторот на студијата Дејвид Л. Роланд, професор по психологија на Валпараизо Универзитет.

Фреквенција

За истражувањето биле анкетирани над 2.000 жени од САД и Унгарија, кои го извршиле истражувањето преку Интернет. Докажано е дека тие мастурбираат во просек еднаш на секои две недели, а оние кои имаат партнерски секс го имаат во просек двапати неделно.

Она што го правите соло е добро да го повторите кога сте двајца

Повеќето жени изјавуваат дека сакаат да го стимулираат клиторисот за време на мастурбацијата, но само половина од жените го прават тоа во секс со партнер. Скоро сите жени кои пријавиле дека го стимулираат клиторисот за време на мастурбацијата, тоа го прават за време на партнерство. Исто така, се покажа дека омилена позиција на жените во сексот со партнер е омилена поза и во мастурбацијата.


Фреквенцијата на мастурбација не влијае на задоволството во сексот со партнерот

Се покажа дека фреквенцијата на женска мастурбација не е во корелација со искуството на оргазам со партнерот. Сепак, истражувачите забележале дека – колку е поголемо преклопување на активности за време на женска мастурбација и партнерски секс – толку е поголема веројатноста жената да има проблеми со оргазмот.

Жените кои имаат помала веројатност да координираат активности имаат поголема веројатност да бидат позадоволни од мастурбацијата отколку од партнерскиот секс.

Дали задоволството во врската доведува до подобар секс?

Задоволството во врската е клучна варијабла за разбирање на тоа колку жените биле задоволни и од партнерски и од соло сексуални активности. Општо земено, жените кои биле позадоволни од нивната врска со партнерот, имале помалку потешкотии да постигнат оргазам.

Како да комуницирате со партнерот за мастурбација и сексуалните желби?

Разговорот со партнерот за секс е клучен за подобар секс. Советничката за врски Кејт Мекомбс вели дека овие разговори не треба да се фокусираат само на желбата и задоволството. Треба да зборувате за сексуалното здравје воопшто, колку често сакате да имате секс и како да се справите со моменти кога вие и вашиот партнер сакате и имате потреба од различни работи за време на сексот.

Започнете со едноставни прашања за подобро да го запознаете вашиот партнер.

Читањето еротика (или зборувањето за еротска приказна што сте ја прочитале) може да помогне.

Читањето еротски приказни и содржини не само што може да помогне во вашето расположение, туку и да открие повеќе за вашата сексуалност и да комуницирате со вашиот партнер за вашите потреби.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber