Оптичка илузија: Ако ја гледате оваа слика доволно долго, таа ќе исчезне!

30 јануари, 2021
оп


Оптичките илузии прават чудни работи да им се случуваат на нашите сетила, па затоа ни се чини дека гледаме или слушаме работи што навистина не постојат.

Оваа илузија прави нешто уникатно.Ова е Трокслеровиот ефект.

Овој феномен се јавува кога се фиксираме на сцена што не се менува подолго време.

Кога сензорните информации се нови, нашиот мозок ги смета за многу важни и се фокусира на нив. Но, ако одредени стимули некое време постојано го имаат истиот ефект врз нашите сетила, како што е досадна забоболка или зуењето на ладилникот, нашите мозоци имаат начин да ги исклучат.

Тоа е случај и со оваа оптичка илузија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris