Ова не е Фотошоп на фотографијата: Црвените банани постојат, а научниците тврдат дека се дури и поздрави од жолтите

4 јануари, 2021
бНн

Исто како што се навикнавме на розови ананаси, светот го „запалија“ информацијата дека има и црвени банани.

Да, добро прочитавте.

Црвените банани однатре изгледаат скоро исти како нивните жолти братучеди, но вкусот е различен, а научниците тврдат дека ова овошје е дури пет пати поздраво од обичните банани.

Сепак, немојте да мислите дека станува збор за производ од лабораторијата. Всушност, верувале или не, постојат над 1.000 различни сорти банани.

Црвените потекнуваат од Југоисточна Азија и спаѓаат во групата банани со потемна кора. Тие имаат вкус, велат тие, повеќе како малини, тие се многу покремасти и послатки.

Но, тоа не е сè, експертите велат дека црвените банани се далеку поздрави и подобри за човечкиот имунолошки систем.

Тие се богати со калиум, витамин Ц и витамин Б6 и содржат значителна количина на растителни влакна.

Една мала црвена банана (тешка околу 100 грама) обезбедува:

Калории: 90 калории
Јаглехидрати: 21 грам
Протеин: 1,3 грама
Маснотии: 0,3 грама
Влакна: 3 грама
Калиум: 9% од референтниот дневен внес (РДИ)
Витамин Б6: 28% RDI
Витамин Ц: 9% RDI
Магнезиум: 8% од IRD
Една мала црвена банана има само околу 90 калории и се состои главно од вода и јаглехидрати. Големи количини на витамин Б6, магнезиум и витамин Ц ја прават оваа сорта на банана особено хранлива.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber