Овој човек бос трчаше полумаратон по снегот: Тој беше инспириран од книга и сними сè!

7 февруари, 2021
o_10068117_480

Помалиот проблем беше студот, потешко беше да се справи со остриот мраз што му ја повреди неговата кожа, а нозете му крвавеа.

Во тркачкиот свет овие денови е забележано дека Норвежанецот Џонас Фелде Севалдруд трчал полумаратон бос во снегот за 1:44:58 часот, поставувајќи нов светски рекорд во трчање бос.

Севалд започна да трча бос мотивиран од познатата книга „Роден да трча“. Пред да ја прочита книгата, раскажува тој, имал проблеми со мотивацијата за обука, особено откако започна пандемијата. Тој беше инспириран од идејата да трча бос.

Во „Роден за трча“, новинарот Кристофер Мекдугал ги следи животните и дневните навики во трките на Мексиканците Индијанци Тарахумара кои се познати по трпеливост затоа што трчањето е всушност нивниот начин на живот, па тие живееја со генерации. Тарахумара трча бос или само во скромни сандали.

„Но, јас живеам во Норвешка… и Норвешка навистина не е најдоброто место да се оди бос во зима. Сепак, не дозволив тоа да ме запре “, задоволен коментира Џонас Фелде Севалдруд.

‘Не е толку лошо’

Почна полека, трчаше неколку километри на почетокот и беше изненаден, вели тој, да трча бос додека температурата надвор беше под нулата и „не е толку лошо искуство“. После некое време во потрага по поголем предизвик, тој реши да се подготви за снежниот полумаратон со боси нозе. И не само подгответе полумаратон, туку обидете се да го соборите рекордот. Досега, најбрзиот полумаратон во снег го истрча Вим Хоф, 2007 година. Му требаа 2:16:34.

Хоф е добро познато име, го популаризираше пливањето во ледени води, охрабри илјадници луѓе да пливаат во морињата, реките, езерата во зима. Тој одржува семинари за тоа, пишува книги, го разви својот метод на дишење во ладна вода. Хоф истрча полумаратон во Лапланд во зима, бос, само во кратки панталони, на -30 степени Целзиусови, пливајќи 80 метри под ледената површина, секако без костум за неопренови. Тој еднаш помина повеќе од 70 минути стоејќи во мразот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris