Патување низ бои: Кинсејл- град на одлична храна, бои и добра џез музика (ФОТО)

15 јануари, 2021
3538c666f8a4dd0c135edcf110012d493276e691

Искапете се во боитена овој град.

Градот Кинсејл се наоѓа во крајниот југозападен дел на островот Ирска и Република Ирска и припаѓа на провинцијата Мунстер. Градот се наоѓа на 280 километри југозападно од Даблин.

Исто така е на списокот на најубави места во Ирска, но и во Европа. Причината за ова се тесните улички и куќи во сите бои, како и пабови, ресторани, барови, галерии и продавници на кои не им недостасува шарм. Посетителите се шегуваат дека само оние кои се слепи за боите можат да се изгубат во Кинсејл, бидејќи дури и по првата прошетка лесно може да се запомнат необични куќи што пукаат од бои.

Климата во Кинсејл е умерено континентална со силно влијание на Атлантикот и Голфскиот тек. Затоа, градот се карактеризира со блага и многу променлива клима.

Омилената туристичка рута се протега низ девет окрузи и три ирски провинции, од Кинсајл до Инишовен во провинцијата Донегол.

Освен возење велосипед и пешачење, Кинсејл е посетен и за храна – омилен е кај оние кои сакаат да уживаат во добра храна. Добрата локална кујна и гурманските фестивали се само некои од аргументите. Меѓу летните настани се издвојува џез-фестивалот.

Покрај сето горенаведено, овој град е украсен со добри и гостопримливи луѓе кои секогаш ќе ве покануваат на нивно друштво, па дури и оние кои патуваат сами немаат за што да се грижат – секогаш ќе најдат со кого да пијат пиво.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris