Пиратите од Карибите: Најпроклетиот и најгрешниот град во светот што спие денес под морето

21 јануари, 2021
Пиратите од Карибите: Најпроклетиот и најгрешниот град во светот што спие денес под морето

Сместен во источната половина на островот Јамајка, на тенок полуостров во близина на Кингстон, се наоѓа градот Порт Ројал. Ако се најдете таму денес, можеби нема да забележите нешто посебно. Нешто пустата тврдина што гледа кон океанот, со неколку кафулиња а глеткта изгледа нежна и тивка. Но, историјата на местото е многу поинаква и е скриена под морето. Не толку одамна, сè беше разбранувано од палав живот – алкохол, злато, коцкање, корупција, проституција, робови, пирати

Сето ова го спонзорираше прекарот што го носеше Порт Ројал со децении: најдолгиот и најгрешниот град во светот. Пират на Карибите Не помина долго време откако Колумбо ја маѓепса Јамајка кон крајот на 15 век кога ја откри додека не се најде под англиска власт во 17 век. Потоа започнува неговиот ненадеен подем. Порт Ројал, со својата форма, формира природно пристаниште во кое можат да се сместат 500 бродови. Не е изненадувачки што стана фокус на животот и најголемиот град на Карибите полн со можности – за различни сегменти од општеството.

Богатите Англичани во безбедноста на сопствениот дом во Европа се збогатија со продажба на робови во пристаништето, а имаше и пирати кои постојано напаѓаа и ограбуваа шпански бродови на соседните острови. Својата неславна репутација ја стекна не само поради пиратите, туку и поради огромната количина алкохол, акумулацијата на злато, кичестиот израз на богатството и однесувањето на „лесниот морал“.

Една четвртина од градот се состоеше од кафулиња и бордели, а се зборуваше дека пиратите трошеле повеќе на пијалоци и жени за еден ден отколку што заработувал селанец за цела година. За возврат, тие брзо ги доведоа до позиција на питачи. Неофицијалниот симбол на градот беше румот Kill Devil. За тоа каква анархија владееше, сведочи фактот дека во 1675 година пиратот Хенри Морган стана гувернер на пристаништето. Се чинеше дека ништо не е невозможно и дека градот е на врвот на светот

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris