Посетете ги некои од најубавите градови во Холандија!

30 јануари, 2021
93004_tan2019-3-27-13279445-0_f

Кога се споменуваат градовите во Холандија, обично веднаш се помислува на Амстердам. Главниот град вреди да се погледне, но оваа фасцинантна земја нуди многу повеќе. Ајде да „шетаме“ заедно низ вториот дел од текстот за градовите на оваа прекрасна земја. Денес продолжуваме со презентација на градовите што треба да ги вклучите во вашата посета на оваа земја.

Ротердам

Ако ве интересираат традиционалните холандски градови, тогаш Ротердам нема да ви падне на памет. Но, ако сакате модерна архитектура, тогаш овој град е едно од најдобрите места за посета.

Градот беше речиси срамнет со земја за време на Втората светска војна, така што архитектите можеа да ги остават своите фантазии да дивеат и речиси да создадат нов град. Со големи отворени простори и згради со остри линии, Ротердам ги крши сите правила што ги следат повеќето традиционални холандски градови.

И покрај ова, сè уште постои мала урбана област што ги потсетува посетителите како изгледал градот пред војната. Делфшавен е старомодна област, со традиционални куќи од црвена тули. Тој е вистински контраст со остатокот од градот.

Ротердам стана исклучителна гастрономска дестинација, со места каде што можете да јадете одлично. Кога се споменува храната, спектакуларниот Марктал во центарот е неизбежен. Тоа е пазар, каде над големата сала со 100 тезги на пазарот се наоѓа голем лак во кој се наоѓаат становите.

Исто така има и елитни ресторани, кафулиња и продавници. Марктал е посетен од орди туристи, кои не ја пропуштаат можноста да се сликаат покрај европското архитектонско чудо. Интересна е и фабриката за храна Феникс, сместена во стариот магацин за пристаништа во областа Катендрехт.

Несомнено, една од главните придобивки на градот е неговата архитектура.

Доколку патувате со воз, пристигнувате на Централната станица, која е ремек-дело на одржливиот инженеринг.

Не треба да пропуштите посета на познатите кубански куќи (Кубусвонинген) во кои нема ниту еден вертикален ѕид. Можете да ја посетите внатрешноста на еден од нив, па дури и да преспиете, ако сакате.

Мастрихт

Градот Мастрихт е на само 2,5-часовно возење со воз од Амстердам.

Иако многу локални жители, се разбира, возат велосипеди, тука не се чувствувате како животот да ви е во опасност постојано. Улиците се полни со стари историски куќи. Неделните пазари низ градот нема да ве разочараат, а локалното население е исклучително љубезно.

Глетките во градот се прилично лесни за достигнување. Може да шетате насекаде, па дури и тогаш најдобро ќе го почувствувате вистинскиот дух на Мастрихт. Посетете ја тврдината Свети Петар и подземните пештери, базиликата Свети Серватиј и прошетајте низ Паркот Валдек и околу старите sидини на градот.

Не пропуштајте да ја посетите необичната книжарница „Boekhandel Dominicanen“. Станува збор за стара црква претворена во книжарница.

Лајден

Честопати запоставена дестинација, можете да го посетите Лајден како еднодневно патување од Амстердам или Ротердам.

Родното место на Рембрант е секако еден од најубавите градови во оваа земја.

Лајден го има целиот шарм на Амстердам, но без гужва. Сликовито совршени канали поминуваат низ историскиот центар од 17 век полн со монументални градби и музеи од светска класа.

Бидејќи е дом на еден од најстарите универзитети во Холандија, очекувајте жива студентска атмосфера и интересни универзитетски згради обвиткани со бршлен. Студентската популација придонесува цените да бидат подостапни, а изборот на барови и ресторани е одличен за град по својата големина.

Лајден е полн со интересна историја. Бегајќи од верски прогон во Англија, на пат кон Новиот свет, аџиите (аџиите-отци) се населија во Лајден во близина на црквата Свети Петар. Денес можете да го посетите американскиот музеј Аџија за да дознаете повеќе за начинот на живот на жителите на Лајден во 17 век.

Ако сакате да дознаете повеќе за ветерницата која сè уште работи, можете да го посетите музејот (Молен Де Валк). Ако сте љубител на градини, Лајден има една од најстарите ботанички градини во светот (Hortus Botanicus Leiden). Тука е и одличниот Национален етнолошки музеј (Rijksmuseum Volkenkunde), кој ги слави културите во светот.

Конечно, додека сте тука, зошто да не ја посетите најголемата изложба на цвеќиња во светот? Изложбата на цвеќиња Кеукенхоф и полињата со лалиња од Холандија се одличен предлог за релаксирачко еднодневно патување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris