РИЗИКОТ ОД ИНФЕКЦИЈА Е ПОГОЛЕМ И СИМПТОМИТЕ СЕ ПОЛОШИ, А КОЛКУ ПОВЕЌЕ СИМПТОМИ…: Еве што вели науката за пушачите во ерата на Короната

18 јануари, 2021
profimedia-0043264733

Колку повеќе симптоми, толку е поголема веројатноста за развој на посериозна клиничка слика

Британски научници открија дека пушачите се подложни на инфекција со коронавирус и затоа се изложени на поголем ризик да завршат во болница со потешки симптоми, пишува Liberation.

„Некои извештаи сугерираат дека пушењето има заштитен ефект кога станува збор за Ковид. Но, овие студии лесно можат да бидат под влијание на пристрасност во методологијата“, рече Марио Фалчи, главен автор на студија спроведена од научници од Кингс колеџ во Лондон на два и пол милиони учесници во студијата.

„Нашите резултати јасно покажуваат дека пушачите имаат поголема опасност од инфекција со коронавирус и страдаат од повеќе симптоми отколку непушачите“, рече тој.

Бројките не се занемарливи

Британски научници користеа податоци од апликацијата ZOE COVID Symptom, која беше развиена за да ги следи симптомите на Ковид и ширењето на инфекцијата. Корисниците требаше да дадат информации за нивната возраст, висина, тежина, пол и пушење. Потоа тие одговорија на низа прашања во врска со нивните симптоми и нивното времетраење.

Во споредба со непушачите, активните пушачи имале 14 проценти поголема веројатност да ги развијат трите најчести симптоми на Ковид – треска, отежнато дишење и кашлица.

Уште поверојатно е, 29 проценти, дека ќе се развијат пет или повеќе симптоми во нивниот случај, а дури 50 проценти дека ќе имаат повеќе од десет симптоми на Ковид.

Најчесто пријавените симптоми, покрај трите споменати, беа губење на мирис, губење на апетит, замор, дијареја, болка во мускулите. Колку повеќе симптоми, толку е поголема веројатноста за развој на посериозна клиничка слика, објавија научниците во списанието Thorax.

Веројатноста да заврши во болница во споредба со непушачите кај пушачите кои биле позитивни на тестот беше 50 проценти поголема.

Без сомнение

Нема сомнение, велат научниците, дека пушењето предизвикува потешки симптоми и ги зголемува шансите за хоспитализација, но исто така е поврзано и со помал број позитиви на тестовите за PCR.

Меѓу 28.882 корисници на апликацијата кои биле подложени на PCR тестирање, учеството на пушачите било поголемо кај негативните (9,3 проценти) отколку кај позитивните (7,4 проценти).

Така, студијата недвосмислено не ги доведува во прашање оние студии што укажаа на можен заштитен ефект на никотин, но ова се однесуваше само на асимптоматски Ковид.

Д-р Марио Фалчи, раководител на истражување на King’s College, тврди дека анализата, и покрај податоците, сугерира дека пушењето го зголемува ризикот од хоспитализација и посочува дека престанокот на пушењето е една од работите што може да се направи за борба против последиците од Ковидот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris