Руски психолог тврди: Мажите се женат исклучиво заради овие две причини

16 октомври, 2021
Screenshot_2

Можеби има и други причини зошто мажите стапуваат во брак, но сите тие произлегуваат од овие 2 правила, вели Викторија Кирста, руски психолог.

Во наше време, да бидеме искрени, мажите не брзаат со бракот и немаат потреба „да ја тргнат девојката од пазар“. Наместо тоа, тие претпочитаат да го одложуваат бракот со години, велејќи дека тоа е само формалност и дека потписот е непотребен. Но, сепак има и такви кои се подготвени да се венчаат и да основаат семејство со сите последици што произлегуваат од оваа одлука. Значи, кои се причините зошто се одлучуваат на ваков одговорен и сериозен чекор? Што се однесува до мене, постојат само две такви главни причини.

Зошто мажите се женат?

1. „Удобно“ е мажот да се ожени со таа жена

Замислете ја ситуацијата: Маж се среќава со жена која се бори да му угоди, а таа е и згодна, убава и што е најважно, таа е повеќе заинтересирана за него отколку тој за неа. И мажите, патем, се чувствуваат одлично за тоа. И оваа жена ја „заслужува“ неговата љубов на сите можни начини: готви неверојатни оброци, му угодува во кревет, се грижи за него, не се сеќава на него и генерално не прави ништо за да го оптоварува. Но, во исто време, таа се обидува со сите сили да го убеди мажот дека таа е идеална за улогата на добра и примерна сопруга.

Затоа, со текот на времето, човек почнува да размислува: „Зошто да не? Удобно е! “Тоа е, ако целта на овој човек беше да најде„ удобна“ жена, во која идеално ќе се комбинира улогата на љубовница, готвачка, понекогаш„ мајка“ и, што е најважно, таа жена може да организира целосна утеха и спокојство за него, тогаш тој е подготвен да се „жртвува“.

Впрочем, тој сака да ја добие целата оваа удобност редовно, така да се каже – 24 часа на ден. Но, тука е исто така важно што оваа жена НЕ живееше и не сакаше да живее со него ПРЕД бракот, односно, таа, се разбира, можеше да го посетува, па дури и да остане неколку дена, а потоа блескаше со своите, на пример , одлични кулинарски  вешнити, или како да ги доведува во ред нештата во неговиот стан, но во исто време таа јасно стави до знаење дека нема да живее само со маж, како што сега се вели, во граѓански брак, бидејќи има други вредности и приоритети. И тогаш мажот сфаќа дека нема да има „бесплатни подароци“, и ако сака постојано да се капе во љубовта и наклонетоста на оваа жена, и покрај тоа што ќе ги добие сите удобности, тогаш треба да се ожени.

2. Мажот навистина се заљубил во оваа жена

Ако мажот навистина искрено се заљубил во жена, тогаш прашањето како да се „натера“ да се ожени, во принцип, не се појавува овде. На крајот на краиштата, тој самиот е подготвен да и даде предлог за брак, дури и покрај фактот дека жената дури и не се докажала. Доволно е самата жена да биде подготвена за брак, и ова е навистина доволно. Покрај тоа, често се случува мажот да и ласка на оваа жена, да се обиде да ја направи среќна, и ако таа возврати со иста мерка, тогаш мажот мисли: “Морам да се оженам со неа!”

И сега, по некое време, бидејќи беше целосно среќен и што е најважно сигурен во исправноста на сопствената одлука, навистина се ожени со оваа жена. На крајот на краиштата, тој сфати дека таа е навистина неговата судбина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris